Domácnost

Kategorie

Domácnost

Domácnost se týká všech. Na hladkém chodu a fungování domácnosti se podílejí všichni členové rodiny. Bez rozdílu. Mají rozdělené úkoly a tím si celá rodina ušetří čas a energii na dohadování se, kdo právě umyje nádobí nebo vynese koš. Vyhnete se zbytečným konfliktům a nedorozuměním, pokud ve vaší domácnosti zavedete dělbu práce a každý z rodiny bude vědět, co je jeho úkolem a co přesně se od něj očekává. Zapojit můžete i nejmenší děti. Nejdůležitější je mít systém. Plánování a organizace zabezpečí plynulý chod domácnosti.

Domácnost

Moderní domácnost: Vyhrňte si rukávy a stiskněte knoflík. Dnešní hospodyňky už nemlátí prádlem o kameny v bystrém potoku. Nemusí mísit těsto na koláče v dřevěném korýtku. Pomáhají jim roboty. Naši tiší společníci, kteří trpělivě čekají, dokud je zapneme. Pak za nás pracují. Život s přístroji v domácnosti je pohodlný , ale přesto někdy chaotický.

Tipy Klingel jak zvládnout chaotickou domácnost

  1. Každý předmět v domácnosti má své místo. To znamená, po použití vraťte věci na své místo. Snažte se motivovat všech členů rodiny, ať si osvojí a aplikují toto jednoduché ale maximálně efektivní pravidlo. Má výhody pro celou rodinu.
  2. Eliminujte věci v domácnosti, bytě, zahradě. Vše nepotřebné, co nepoužíváte, nepotřebujete, recyklujte, darujte, prodejte, pokud je to nepoužitelné, bez lítosti vyhoďte. Čím více zbytečností, tím méně místa a zhoršené podmínky pro údržbu a chod domácnosti.
  3. Pořádek nemusíte dělat, když ho budete udržovat. Uklízejte průběžně. Vyhnete se tak jarnímu, velikonočnímu, vánočnímu a nevím jakému úklidu. Je příjemnější, méně stresující a otravné, když si potřebné činnosti v domácnosti rozvrhnete a věnujete se jim pravidelně každý den pár minut, než čekat, dokud se spousta všeho nahromadí a pak při pohledu na nezvládnutelný chaos nemáte chuť, čas ani energii s úklidem vůbec začínat . Zavedení pravidelného úklidového rituálu dokáže udělat divy s každou domácností.
  4. Činnosti jako vaření, nákup plánujte dopředu. Nestane se tak, že jdete vařit a chybí vám 5 ingrediencí. Chybějící potraviny vpisujte hned do nákupního seznamu, který visí na lednici. Mějte doma vždy přiměřenou zásobu základních potravin, z nichž víte připravit oběd či večeři. Ze zkušenosti víme, že mnoho času zabírá právě otázka a následné přemýšlení hladového člověka nad tím: "Co budu znovu vařit?" Když vám přijde na chuť nějaké jídlo, šup s ním na papír. Takto snadno sestavíte jídelníček podle vlastní chuti a preference na pár dní až týden dopředu. Vařte jednoduše a rychle. Jednoduché jídla chutnají často nejlépe. Připravujte jídlo alespoň na 2 dny, ušetříte čas i energii. Další praktická věc, kterou doporučujeme, je online nákup potravin a doprava až před vaše dveře. Tím, že zboží nakupujete sytí a spokojeni z pohodlí domova, nestane se vám, že nakoupíte kopec hloupostí a potřebné zapomenete. Na webové stránce je možnost, vytvářet si vlastní nákupní seznamy, čímž se zkracuje čas nakupování. Ano, někdo může namítnout, že platí poplatek za dopravu. Ale v konečném důsledku ušetříte. Čas, energii a peníze. Jak? Jednoduše. Vaše auto zůstane v sobotu doma, ušetříte čas i palivo na příjemnější výlet jako je sobotní nakupování. Nebudete čekat v dlouhých frontách ani vykládat nákup z auta a nosit ho na případné 11. patro výtahem ... Tím, že nenakupujete hladoví a nevidíte regály plné potravin, nebudete mít tendenci nakoupit nepotřebné hlouposti. Běžné malé nákupy můžete zajistit během pravidelných procházek venku, nebo cestou z práce.
  5. Žehlete a perte s rozumem. Oblečení žehlete průběžně a v přiměřených množstvích. Tak zajistíte, že si budete mít vždy co obléknout a neodradí vás tři čtvrti vašeho šatníku čekající na žehlení. Určitě není rozumné ani ekonomické žehlit každé ráno před prací jednu košili. Rovněž neperte 4 trička. Zvažte, zda je třeba žehlit i spodní prádlo a nemačkavé materiály. Potřebujete skutečně každý den vyprat tepláky, když víte, že následující den se bude vaše dítě válet v písku? Když budete u malých dětí používat při stolování vždy velký praktický bryndáček, budete méně prát. Seřaďte si priority, věnujte čas tomu, co je pro vás skutečně důležité. Pokud máte žehlení jako hobby a jste ochotni věnovat mu několik hodin týdně, zapomeňte na 5. tip.
  6. Vysávat nemusíte tak často. Když budete dbát o výlučnou konzumaci jídel za kuchyňským stolem, nebudete muset zběsile běhat s vysavačem každý den po celé domácnosti. Situace, kterou znají zejména rodiny s dětmi. Je to kontraproduktivní a čas můžete využít k příjemnější společné aktivity.
  7. Používejte mobilní aplikace a technologické vymoženosti. Zjednodušují život a šetří spoustu času. Nabízejí neocenitelné smart řešení. Objednávejte vánoční, narozeninové dárky, ale i oblečení, potraviny, elektroniku, knihy, vybavencez eshopy. Je to praktické a rychlé. Využívejte online kalendáře (Google kalendář) a s manželem už na žádný termín nezapomenete. Tvořte si "to do dopisy" (Color note, Evernote). Inspirujte se recepty a nápady z internetu ... Aplikací a možností je více, než si dokáže průměrný uživatel představit. Když vybavujete úřední a jiné administrativní záležitosti, zkontrolujte, zda jejich nevybavíte online. Často není nutná osobní návštěva bank, pojišťoven, školních zařízení ......

Co byste měli v domácnosti pravidelně měnit?

Houbička na nádobí

Nečekejte až do momentu, dokud z pěnové hmoty cítit nepříjemný zápach - to je již finální stádium a nepomůže ani to, pokud na ni nalijete o trošku více saponátu. Houbičky při klasickém mytí byste měli měnit zhruba každý týden. Bakterie se totiž na nich množí opravdu velmi rychle. Na více znečištěné hrnce či pánve používejte extra "drátěnku", případně mějte jednu houbičku jen na silně znečištěné nádobí.

Prkénko

Ať už je plastové nebo dřevěné, měnit byste ji měli alespoň jednou ročně, při častém používání klidně i každých šest měsíců. Mikroby a bakterie, které se shromažďují v drobných zářezech, nedokážete zlikvidovat.

Plastové dózy

Pokud je využíváte na denní bázi a nosíte si v nich například oběd či svačinu do práce, měli byste je měnit každé tři měsíce. Důvodem je složení plastu, který se postupně (často při přihřívání) uvolňuje do potravin a může být pro vaše tělo škodlivé.

Odkapávač

Nejčastěji plastový kus kuchyňské výbavy se velmi rychle zanáší vodním kamenem a bakteriemi. Pokud tomu chcete předejít, po každém umytí nádobí, je nechte okapat, ale následně je otřete do sucha a vložte do polic. Zbytky tekutiny z odkapávače vylijte, opláchněte ho pod tekoucí vodou a důkladně vysušte. Při takové údržbě jej můžete měnit jednou za 6 až 12 měsíců.

Kartáč na toaletu

Jednou za půl roku byste měli do domácnosti koupit nový kartáč na čištění vašeho WC. Určitě vás nepřekvapí, že tento nástroj na čištění se plní bakteriemi při každém použití. A to i přesto, že můžete používat silné chemické čistidla při jejím využívání.


waiting...