Zdravotní přístroje

Zdraví je pro člověka nejcennější. Naše zdraví udržuje a upevňuje správné stravování, osobní hygiena, průměrný pohyb a tělocvik, dostatečný odpočinek, správná životospráva a někdy jsou nutné i nějaké ty zdravotní přístroje, které jsou již součástí každé dobře vybavené domácnosti. Inhalátory, tlakoměry, cvičební pomůcky, masážní přístroje, všechny jsou již naprostou samozřejmostí a používáme je každý den v zájmu prevence a ochrany našeho zdraví.

Zdravotní přístroje

Nemusíte každý týden navštěvovat lékaře, abyste si byli jisti, že váš zdravotní stav je v pořádku. Domácími zdravotními přístroji si své zdraví můžete zkontrolovat i sami.

Žijeme v hektické době, kdy bychom si měli ostražitější hlídat svůj krevní tlak. Nejrizikovější skupinami jsou lidé nemocní cukrovkou, těhotné ženy a starší lidé. No každý by si měl alespoň jednou za čas zkontrolovat svůj tlak i doma.

K vyšetření krevního tlaku se v lékařských ordinacích dosud stále běžně používá rtuťový tlakoměr a fonendoskop. Výše krevního tlaku se zjišťuje poslechem proudění krve v tepně horní končetiny. Podstata měření spočívá v tom, že se na levou paži navlékne manžeta, kterou lékař balónkem tlakoměru nafoukne. Současně s nafukováním manžety je vytlačována i rtuť ve sloupci tlakoměru. Nafouknutá manžeta zastaví proudění krve do horní končetiny. Lékař přikládá do loketní jamky fonendoskop a začíná manžetu pomalu vypouštět. V okamžiku, kdy uslyší ve fonendoskopu první šelesty, odečte z rtuťového sloupce hodnotu systolického tlaku. A manžetu vypouští dále. V okamžiku, kdy šelesty vymizí, odečte z rtuťového sloupce hodnotu diastolického tlaku. Navzdory častému využívání rtuťových tlakoměrů v ordinacích lékařů plánuje Evropská unie z důvodu zdravotní nebezpečnosti rtuti rtuťové tlakoměry z trhu stáhnout.

Rtuťové tlakoměry používané v ordinacích lékařů nejsou pro svou náročnou obsluhu dobrým zdravotním přístrojem na domácí měření krevního tlaku. Vhodnou náhradou rtuťových tlakoměrů jsou tlakoměry digitální, které v sobě ukrývají elektronický snímač proudění krve v tepně. Údaje o výši krevního tlaku se přenášejí z manžety na digitální displej tlakoměru. Digitální tlakoměry jsou určeny pro měření tlaku buď na zápěstí nebo na paži. Velmi jednoduše se ovládají, podávají přesné a rychlé výsledky, nevyžadují použití fonendoskopu a mají samonafukovací manžetu.

Pravidelná kontrola vlastního krevního tlaku se doporučuje všem osobám, které trpí hypertenzí. Protože krevní tlak během dne kolísá, mohla by být hodnota vysokého krevního tlaku zjištěná pouze měřením v ordinaci lékaře zavádějící. Sledováním a zapisováním hodnot vlastního tlaku krve napomáhá pacient svému lékaři určit a sledovat správný způsob léčby. Navíc v určité skupině pacientů se vyskytuje tzv. "Syndrom bílého pláště". Projevuje se tak, že pacient je návštěvou u lékaře natolik rozrušený, že se mu zrychlí tep a stoupne krevní tlak. Lékař mu tedy následně naměří vyšší hodnotu krevního tlaku, než jakou ve skutečnosti má. Tlakoměr je zdravotní přístroj, který by měl být samozřejmou součástí vaší domácí lékárny.

Mezi zdravotní přístroje samozřejmě řadíme i zařízení, které přispívají k udržení našeho zdraví a pocitu pohody. Proto je ideální doma nejen držet, ale si také najít čas na různé cvičební pomůcky.

Cvičební zdravotní přístroje pomáhají získávat benefity pro tělesné i duševní zdraví. Nicméně výkon přístroje musí být navržen tak, aby pomáhal a nedošlo k poškození těla. Moderní technologie umožňují pro vyrábět "body-friendly" pomůcky, které absorbují nárazy při jejich používání.

Eliptické stroje jsou skvělým přístrojem, protože poskytují cvičení pro nohy a svaly s nízkým dopadem. Eliptický cross trenažér podporuje získání zdravých kardiovaskulárních výsledků a je ideální pro všechny trpící artritidou.

Vibrační plošiny pro celé tělo - zvyšují průtok krve, zvyšují pevnost, podporují ztrátu váhy, flexibilitu a lepší mentální připravenost. To jsou jen některé z výhod používání vibračních plošin. Užívatel si musí jen lehnout, sedět nebo stát, zatímco vibrační plošina pracuje s jeho svaly, stahuje je a uvolňuje.

Běžecké pásy umožňují nastavení úrovní intenzity zařízení. Běžecké pásy pro domácí použití umožní držet se madel pro podporu a mají také polstrovanou pohyblivou plochu dráhy, která pomáhá udržovat vzpřímený postoj. Tento přístroj je prospěšný při zajišťování zdravé srdeční frekvence, snížení hladiny cukru v krvi, posílení svalů a kostí a snižuje krevní tlak.

K zdravotním přístrojům, které běžně najdeme v domácnostech, jsou inhalátory. Myšlenka "vdechování" pilulky byl představena firmou Boehringer Ingelheim ve formě tiotropia (Spiriva). Nový mechanismus prorazil pilulky nebo kapsle, tak, že jedinec pak mohl inhalovat jejich obsah.Výhodou této metody byly, že pacienti nemuseli neustále nahrazovat inhalátor, když vyčerpali lék. Místo toho si každý měsíc mohli koupit kapsle. Někteří starší lidé však měli problémy při otevírání zařízení na propíchnutí kapsle, kromě toho pacienti, kteří brali několik léků, riskovali záměnu a vlastně polknutí tabletek.

Inhalátory, jsou zařízení používaná pro své léčivé vlastnosti a jejich schopnost poskytovat základní léky do těla přes plíce. K nejznámějšímu použití pro inhalátor patří astma, chronická obstrukční plicní nemoc a občas chřipky. Poskytnutí léků prostřednictvím inhalace je skutečně základní součástí účinné léčby různých respiračních onemocnění, včetně zápalu plic a průdušek.

Co se může inhalovat?

1.Sterilný fyziologický roztok chloridu sodného - je to základní léčivo pro inhalaci. Může se použít i na naředění léků.

2. Minerální vody, vhodné na inhalování - Vincentka, napomáhá likvidaci hlenů a příznivě ovlivňuje imunitu organismu.

3. Látky s mukolytickým účinkem - Bromhexin, Mucosolvan, Ambrobene, které se zvyknou zředit fyziologickým roztokem.

A jsme u další kategorie zdravotních přístrojů a to jsou rehabilitační zdravotní přístroje. Vhodné rehabilitační přístroje vám pomohou posílit svaly, zlepšit držení těla a naučí vás správně trénovat rovnováhu svého těla. Bude mu k tomu stačit balanční podložka, sedací klín k odlehčení plotének nebo závěsný posilovací systém vhodný také pro úplné začátečníky nebo ke snížení hmotnosti.

Kromě dalších podložek a balančních pomůcek by ve výbavě vaší domácí posilovny neměly chybět cvičební gumy, které se vyznačují extrémní životností, použitím přírodních materiálů a všestranným využitím na souši i ve vodě. Cvičební gumy jsou prodávány v různých rozměrech a nabízejí převratnou pomůcku v oblasti rehabilitace, ortopedie, neurologie či sportovního lékařství. Nemusíte se bát nepříjemného gumového zápachu nebo materiálu na dotek. Začněte s rehabilitací i vy a najděte konečně řešení pro váš bolavá záda, ztuhlý krk nebo formu cvičení, které vás nikdy nepřestane bavit!

Zdravotními přístroji jsou i různé masážní přístroje. Od luxusních masážních křesel, při kterých budete muset pořádně hluboko sáhnout do peněženky, přes masážní přístroje určené k masírování konkrétních částí těla - například krku, hlavy až po různé masážní kuličky, rukavice a jiné pomůcky.


waiting...