Bandáže(0)

Omlouváme se! Vybraná kategorie neobsahuje žádné produkty.

Kategorie

Filtrovat & třídit

 • Seřadit podle:
  Nejprodávanější

Seřadit podle:

Bandáže(0)

Bandáže

Bandáže a ortézy používají sportovci pro zpevnění namáhaných částí těla, především kloubů. Skvělé jsou také při rekonvalescenci po zranění a své využití najdou i pro zlepšení krevního oběhu a činnosti lymfatického systému. Typickým znakem elastických bandáží je jejich komprimujúci účinek. Komprese je definována jako vyvíjení tlaku na tkáň. Komprese může být vytvářena pasivní elastickými materiály nebo aktivní prací svalů. Magnetické bandáže navíc zvyšují prokrvení pokožky. Důležitá je také elasticita, přizpůsobení tvaru těla.

Bandáže

Bandážní pomůcky jsou vlastně ortézy vyrobeny z elastických nebo částečně elastických materiálů. Nebrání pohybu, jen ho omezují. Bandáže zlepšují menší vady, ale používají se hlavně v rekonvalescenci, na doléčení poúrazových a pooperačních stavů. Mají podpůrnou a částečně fixační funkci. Mohou se použít i na zpevnění v rámci prevence.

Speciální skupinu tvoří dynamické lykrové bandáže. Jsou vyráběny ze speciálního materiálu na bázi tkaniny - LYCRA ®, který zajišťuje těsné a přesné přilnutí na tělo. Odpor, který je vytvořen dalšími vrstvami zesíleného materiálu, má biomechanický vliv na zlepšení kontroly pohybu. Stejně dobře jako se zlepší funkčnost díky lepšímu postavení, tak se zlepší proximální / distální stabilita a sníží se míra mimovolních pohybů. Dynamické lykrové bandáže je možné použít i na některé typy skoliózy. Nemají negativní vliv na svalový tonus a jsou schopny kontrolovat zakřivení.

Bandáže a ortézy používají sportovci pro zpevnění namáhaných částí těla, především kloubů. Skvělé jsou také při rekonvalescenci po zranění a své využití najdou i pro zlepšení krevního oběhu a činnosti lymfatického systému.

Jak fungují bandáže?

Fungování bandáže je založeno na vyvíjení tlaku (komprese) na určené místo.

Komprese

Typickým znakem elastických bandáží je jejich komprimujúci účinek. Komprese je definována jako vyvíjení tlaku na tkáň. Komprese může být vytvářena pasivní elastickými materiály nebo aktivní prací svalů. Předpokladem je, že odpovídající části těla jsou po obvodu obepnuté těsně přiléhajícím obalem ve tvaru hadice. Magnetické bandáže navíc zvyšují prokrvení pokožky. Tlak se zvyšuje během sportovního výkonu. Důležitá je také elasticita, přizpůsobení tvaru těla.

Bandáže a ortézy pomáhají při terapiích a léčbě bolestí kloubů a svalů po sportovním výkonu. Rovněž fungují jako prevence proti zranění jednostranně namáhaných svalových partií.

Jak vybrat bandáže?

Vybírejte podle aktuálních potřeb a podle sportu, který děláte:

pokud namáháte ruce (tenis) volte bandáže zápěstí a lokte,

pro běhání a při zátěži nohou ortézy na kolena a kotníky,

vhodnou ochranu vám také doporučí lékař v případě rekonvalescence po zranění.

Výběr bandáže dle stupně fixace:

První a zároveň nejdůležitější věc, kterou při výběru musíte zohlednit, je úroveň fixace. Naprostá většina značek má sjednocený systém značení, dle kterého lze vybrat konkrétní bandáž. Toto značení představuje určitý stupeň fixace či ochrany, které se udává ve 3 stupních.

Stupeň 1

 • univerzální ochrana a prevence
 • drobné bolesti
 • neoprenový, elastický materiál

Stupeň 2

 • střední ochrana a prevence
 • problémy vazů, podvrtnutí

Stupeň 3

 • maximální ochrana a podpora
 • zrychlení procesu hojení
 • těžší zranění

Výběr bandáží dle zranění:

Bandáže lze také vybrat přímo podle typu zranění. Nelze říci, že pouze jeden typ je určen na konkrétní poranění, ale vždy lze vyfiltrovat nejvíce se hodící typy a následně opět podle úrovně fixace vybrat nejvhodnější model.

Mezi nejčastější poranění patří: nestabilita kotníku, podvrtnutí kotníku, přetržení vazů v kotníku, nestabilita kolenní čéšky, poškození vazů v koleni, skokanské koleno (podkolenní šlacha), poranění menisku, tenisový loket, poškození vazů v zápěstí, syndrom karpálního tunelu, bolesti zad či páteře, nestabilita bederní páteře, vykloubené rameno, artritida.

Na co použít sportovní bandáže?

Bandáže využijete při bolestech, nebo jako prevenci mnoha částí těla. Nejčastěji jsou to: kotníky, kolena, bederní pásy (ledvinové), bandáže na loket, bandáže na zápěstí.

Specifické jsou tzv. patelárne bandáže, které jsou vyvinuty na konkrétní místa, jako je jablíčko, nebo část kolenního kloubu.

Používejte pouze kvalitní bandáže. Důležitý je především materiál a funkčnost. Bandáž musí být z pružného materiálu, aby dokonale obepínala namáhanou nebo léčenou část těla. Používají se neoprenové elastické materiály, upínání na suché zipy.

Bandáž vždy pevně připněte na postižené místo, pokud je kloub pohyblivý, tak byste měli s bandáží hýbat jako obvykle. Neměla by vám bránit v pohybu. Neutahujte ji ale příliš, abyste nebránili volnému průtoku krve.

Bandáže na zápěstí

Při problémech se zápěstím vám pomohou kvalitní bandáže. Jak je vybrat?

Zranění nebo bolesti zápěstí jsou velmi nepříjemné a pro mnoho sportovců jsou zásadní překážkou při tréninku. Prevencí a léčbou bývají bandáže, chrániče nebo podpora zápěstí. Také se používají různé gely, v krajních případech je nutný zásah lékaře (injekce, operace).

Jak vybrat správnou bandáž na zápěstí?

Oblíbeným typem bandáže je varianta s bambusem, magnetem a germániem. Jaké mají tyto prvky účinky na bolavé zápěstí?

Bambus vyzařuje infračervené paprsky, které podporují krevní oběh a uvolňují tlak vyvíjený na danou oblast během sportování.

Bambusová vlákna jsou doplněny o uhlík, který zvyšuje účinnost.

Magnety efektivně zvyšují prokrvení pokožky, zmírňují tlak vyvíjený na danou oblast, zbavují bolestí způsobených artritidou a redukují stres.

Germaniové komponenty snižují bolest a zvyšují pohyblivost.

Bandáž zápěstí funguje také jako prevence proti zranění a napomáhá k rychlejší regeneraci. Důležitý je použitý materiál - měl by být pevný a zároveň elastický. Je vhodný jako fixace zápěstí při sportu.

Bandáže zápěstí se používají při raketových sportech, ale často je používají i lidé, kteří pracují denně hodiny na počítači.

Jak vám pomůže pásková bandáž zápěstí?

Opravdu levně vyřešíte bolest zápěstí s páskovou bandáží. Díky modernímu textilnímu materiálu je velmi snadná a pohodlná. Je také prodyšná a odvádí pot z pokožky, díky tomu se skvěle nosí. Užitečná je také kompresní vyztužení, které zabraňuje sklouznutí pásky ze zápěstí. Bandáž používají sportovci jako prevenci při porušení vazů.

Bandáž na koleno

Máte problémy s kolenem? Dostupné a efektivní řešení představuje bandáž.

Žádaná je univerzální kolenní bandáž, která se po nasunutí přes nohu přizpůsobí tvaru kolene. Dostupná je v různých velikostech podle obvodu nohy přes koleno. S použitím této bandáže je bolest po zranění, vykloubení nebo pohmoždění hned menší a můžete se vrátit k aktivitám, které by vás jinak ohrozily. Bandáž na koleno je i výborná prevence úrazů nebo zánětů.


waiting...