Hodinky

Kategorie

Dámské hodinky

Když krása předběhla funkčnost

Nalezení komplexní historie dámských náramkových hodinek je poněkud obtížné, protože začátek náramkových hodinek se datuje kolem roku 1800 a v té době nebyly považovány za seriózní. První zaznamenané náramkové hodinky byly ve skutečnosti určeny pro ženy, ale ve světě, který primárně ovládali muži, byla historie dámských náramkových hodinek velmi roztříštěná. Dámské náramkové hodinky byly běžně známé jako "náramek".

První skutečně dámské náramkové hodinky jsou připsány Abraham-Louis Breguet-ovi (1747-1823), který zhotovil hodinky pro královnu v Neapoli v roce 1810, a Patek Philippe, který zhotovil náramkové hodinky pro hraběnku Koscowicz z Maďarska v roce 1869. Během tohoto období a také nejbližších 100-120 let byly náramkové hodinky vnímány jako ženský předmět. Muži nosili své kapesní hodinky ve vestách. Tak to bylo až do búrské války (Jižní Afrika 1899-1902). Africká klima byla příliš horká pro saka nebo vesty a proto vojáci začínají nosit malé kapesní hodinky na zápěstí. Během I. světové války vojáci také nosili náramkové hodinky, ale módně byly v tomto období především vnímány jako dámský doplněk.

Patek a Cartier byly mezi prvními společnostmi, které vyráběly dámské náramkové hodinky, které nebyly pro masy. Trvalo chvíli kým byly masově vyráběné, v časných letech 1900 kupují náramkové hodinky pouze dámy z vyšších společenských vrstev. Produktová řada Rolex v roce 1930 také odráží preference dámských náramkových hodinek. Rolex představil 79 hodinek pro dámy a jen 37 pánských modelů, no a 23 modelů kapesních hodinek. Dámské hodinky Rolex "Princess" byly roky nejdražšími prodávanými hodinkami.

Jsou dámské hodinky stále vnímány jen jako "šperk"?

Ačkoliv výrobci stále zhotovovaly hodinky, které byly obdivovány jako šperky, stávaly se funkčnějšími. Například se objevily hodinky s odklápěcím krytem s diamanty, který chránil ciferník. Odklopil se kryt, zkontroloval čas a znovu se sklopil. Když byl kryt uzavřen, model vypadal spíše jako diamantový náramek než hodinky. Samozřejmě malý rozměr dámských hodinek jejich funkčnost limitoval. Nepřišli s alarmem, chronografem, nebo se složitým pohybem. Když se rozměr dámských hodinek stal o něco větším, některé společnosti přišli s hodinkami, které měly datum, ale to bylo všechno. Gruen, Omega, Hamilton, a Elgin byli někteří z větších výrobců, také Patek a Bulova. Cartier a bývalý návrhář Cartier Marcel Boucher jsou důležitá jména, stejně jako Tiffany & Co. a Van Cleef & Arpels. Mnoho hodinek nošených při zvláštních příležitostech bylo vyrobeno z platiny a posetých diamanty. Měli velmi jednoduché ciferníky a smaltované čísla. Byly zhotoveny i ze zlata a někdy i růžového zlata. Některé řemínky byly osazeny diamanty, ale mnohdy řemínek nebyl nic víc než obyčejná tenká černá hedvábná šňůra, která byla připojena k hlavě hodinek. Někdy zdobená jedním nebo dvěma diamanty nebo rubíny. Šlo většinou o "high-end" hodinky, ale bylo dost hodinek určených i pro každodenní nošení, které nebyly tak zdobené.

Trendy dámských hodinek následují módní trendy šperků.

Pokud byly hodinky vyrobené během let 20-tých, tvar byl pravděpodobně velmi geometrický. Mohli mít nějaké smaltování, v každém případě měli silný nádech secesní elegance Art Deco.

Modernismus používal výrazné barvy. Vliv na náramkové hodinky byl podobný. Všechno bylo větší a velmi efektní. Používalo se množství žlutého zlata, řemínky mají tendenci být široké, ciferníky elegantní, ale velmi moderní. Mnohokrát jste viděli ciferník bez čísel. Důraz byl kladen na ciferník, kámen a materiál, ze kterého byl ciferník zhotoven. Návrháři používali přírodní kameny, stejně jako drahokamy. Někdy byl ciferník malovaný, aby se podobal nějakému minerálu. Dámské hodinky jsou i v současnosti často vnímány jako módní doplněk nebo šperk. Hodinky pro dámy jsou dnes vyráběny v nepřeberném množství modelů a cen, ty levnější se přizpůsobují módě, dražší jsou nadčasové. Luxusní hodinky jsou šperkem, který prozrazuje mnoho o své nositelce.

Něžnější pohlaví však dává přednost při koupi hodinek nižší ceně a módnímu vzhledu a klidně si koupí více hodinek, moderních v ten daný čas - na rozdíl od mužů, kteří nad koupí hodinek více přemýšlejí a za hodinky jsou ochotni utratit podstatně větší částky . Je to dáno i tím, že muži mají méně výdajových aktivit jako dámy. Většinou je to nějaký sport, auto a právě hodinky. Dámy řeší kadeřníka, kosmetiku, oblečení, boty atd. A tak se stává, že žena, která má na svém zápěstí drahé luxusní hodinky je většinou obdrží jako dárek od svého manžela, který již na ruce danou značku hodinek má.

Dámské hodinky a Klingel

Klingel pro vás i tuto sezónu připravil elegantní, módní, trendovou, ale samozřejmě i nadčasovou kolekci dámských hodinek oblíbených značek Meister Anker, Jaques Lemans, Rosendahl, nebo Regent. Neváhejte a vyberte si ty pravé. Nebo hned dvoje.


waiting...