Zařízení

Kategorie

Zařízení domu

Každý styl má svůj šarm a krásu a je pouze na vás, na co máte právě chuť. V domě zařízeném s láskou a citem se budete cítit výborně, a to bez ohledu na to, co diktují trendy. Jaké trendy na nás ale čekají v nové sezóně? Spolu s časem se mění i jednotlivé trendy pro zařízení domu. To, co bylo moderní v tomto roce, může být v tom příštím úplně mimo. Podívejme se tedy, na co se můžeme těšit.

Zařízení domu

Stejně jako v módě i v designu můžeme hovořit o trendech. Materiály, postupy, doplňky - to vše přichází a odchází, střídá se. Samozřejmě, je nemyslitelné si na základě těchto trendů měnit každý rok zařízení domu ale pokud si zařizujete nové bydlení, můžete se inspirovat tím, co bude opět in. Na co se tedy můžeme těšit? Nové trendy přinesou v interiérovém designu i návrat k leštěným kovem. Pokud uvažujete, v jakém stylu ladit zařízení domu, nic nezkazíte, pokud bohatě využijete nerezovou ocel nebo chromování kovových částí. Nemáme na mysli jen vodovodní baterie a kuchyňských dřezy. V podobném designu mohou být ale převedeny také některé kuchyňské spotřebiče, doplňky, světla a jiné části bytu.

Terakota (z latiny terra cotta - vypálená hlína) je skvělým materiálem pro všechny, kteří mají rádi přírodní, rustikální vzhled zařízení domu. Díky svým skvělým vlastnostem a mrazuvzdornosti se často využívá i v exteriéru - na terasách, v zahradě, nebo jako vnější obklad. Není třeba se jí bát ani v interiéru. Nové bydlení si můžete terakotou zpříjemnit v koupelně. Můžete si být jisti, že budete nadmíru spokojeni. Ba co víc, budete naplňovat jeden z designových trendů. Terakota je materiál, který působí velmi teplo a útulně, což je samozřejmě plusem i v koupelně. Na zlepšení jejích vlastností ve vlhkém prostředí se využívá často glazovaná.

Korek je zpět. Pokud se vám korek spojuje jen s vinnými zátkami, je načase rozšířit si obzory. Korek je materiál, který se dá využít různými způsoby - například na teplé korkové podlahy, nábytek, ale i na obložení stěn, které tak působí teplejší a tlumí ozvěnu. Kromě toho si z takové stěny můžete udělat pracovní nástěnku. Jednou větou, korek slaví triumfální návrat do domácností, a pokud si zařizujete nové bydlení, rozhodně nad ním uvažujte. Korek je stylový materiál, který dodává teplo a textury prostoru. Svými vlastnostmi je také ideální i na absorbování hluku v otevřených prostorách našich domovech. Bude se využívat v kombinaci s kamennými částmi, například u stolů či židlí. Co přinášejí nové trendy zařízení domu do ložnice? Podívejme se nejprve na postel. Do módy se opět vrátí velké, masivní postele s čelem. Právě čelo se zmiňuje v souvislosti s ložními trendy nejčastěji. Ať už nějaký klasický model v neutrálních barvách s knoflíky nebo kožené či sametové provedení, čelo postele dodá ložnici luxusní a půvabný vzhled. Nové bydlení si tedy můžete zpestřit i takto - žádný minimalismus, ale pěkná, stylová postel s čelem.

Na zbytek ložnice má aplikovat fantazie a stylová různorodost. Pokud máte při postelích stejné noční stolky, pořiďte si k ním alespoň různé lampy. Oblečení přikrývek a polštářů má být svěží, barevné a veselé a nemusíte se obávat, že nesladíte polštáře s přikrývkami. Bude to úplně v pořádku. Ložnici si můžete ještě zkrášlit různými jinými doplňky - pokojovými rostlinami nebo květinami ve velkých, keramických květináčích nebo vonnými svíčkami, které ji nejen provoní, ale budou působit i jako dekorace. V současnosti jsou moderní chladné a bílé tóny nábytku či stěn. To se má však změnit. Nahradí je teplé materiály, jako jsou terakotové dlaždice s přirozenou matnou povrchovou úpravou. Mohou být použity jako běžné stěny v koupelnách nebo obklady krbů. Tím se znovu přidá charakter a teplo do zařízení našich domů a oživí se naše domovy.

Nové druhy materiálů. V designu dlouhodobě vládl mramor, ale to se má změnit. Můžete se začít těšit na syrové, zemité textury, jako je dřevo, hlína a proutí. Tyto materiály budou stále více populárnější, a to i pro stále silnější ekologičtější smýšlení ve světě. Tento rok hráli ve světě kovů hlavní prim měděné doplňky. Příští rok se však zaměříme na průmyslovou estetiku. Do popředí se dostanou stále více leštěné kovy spolu s černou ocelí. Začněte se ohlížet po ocelových svícnech, rámech či jiných doplňcích a dekoracích. Určitě byste měli zvážit i koupi nábytku doplněného o některý z těchto kovových prvků.

Ve stále více digitálnejším světě, když jsme každou minutu spojení s displejem nějakého zařízení, budou se v zařízení domu vytvářet "oázy klidu". Novým trendem budou místa s pohodlnými sedačkami a s přírodními materiály, kde si budeme moci na chvíli odpočinout. Na druhé straně je zde však protichůdná tendence, a to příliv nových trendů ve spolupráci s novými technologiemi. Nové spotřebiče budou více propojeny s dalšími zařízeními a výsledkem budou plně digitální a inteligentní domy. Tento trend je však specifickou možností.

Eklekticizmus už i v kuchyni. Mixování několika stylů, to je trend této doby. Zkrátka, vybrat si vše co se vám líbí bez ohledu na to v jakém je to stylu eklektiky. Následně ale přichází na řadu těžší úkol: vzájemné zkombinování zdánlivě nesourodých prvků. Vždy se při tom snažte najít společného jmenovatele. V případě eklektiky by to měla být barva nebo tvar. Na takové ladění třeba mít cit, ale nebojte se toho - každopádně získáte originální kuchyni, která odrazí vaši osobnost.

Černá a šedá. To jsou dvě barvy, které budou hýbat příští rok trendy zařízení domu. Buď jejich ponechte samotě, nebo kombinujte s dřevem, kontrastní bílou nebo vybranými pestrými barvami. Černá sice působí na někoho příliš smutně, temně a zmenšuje prostor, na druhou stranu dokáže vytvořit osobitou atmosféru a nese v sobě určitou dávku elegance.

Obývací pokoj je nejreprezentativnější místností v domě. Vodíte do ní hosty, relaxujete po vyčerpávajícím pracovním dni - na jejím zařízení byste si tedy měli dát obzvláště záležet. Jak ukázat, že máte trendy v malíčku? Co v moderně zařízeném obýváku nesmí chybět? Barevná střídmost a nesmrtelná bílá. Cirkusová pestrost a barevnost bez konceptu je už dávno pase. Současnému interiérovému designu dominují všechny odstíny bílé. Světlé barvy totiž opticky zvětšují prostor a dodávají mu vzdušnost a pocit čistoty. Velmi efektní je kombinace elegantní bílé a jednoho výrazného odstínu jiné barvy. "In" jsou hlavně červená, meruňková, růžová či hořčicová. Zkuste zkombinovat bílý interiér, moderní obývací stěnu v barvě světlého dřeva a doplňky ve vínové červené - například polštáře, dekorace, obrazy. Výsledný dojem bude velmi vkusný a živý, protože vínové detaily dodají místnosti energii.

Jednoduché, čisté linie a vzdušnost - skandinávský styl je momentálně v zařízení domu v kurzu. A bude kladen důraz na dispoziční řešení prostoru, kde každý kus nábytku i doplněk má svou opodstatněnou roli. Trendem je skrývat to, co právě nepoužíváte, a šikovně pracovat s prostorem. Jednoduše zařízená místnost v minimalistickém stylu navíc působí opticky větší, prostornější a jaksi uklizenější.

"Co je staré, to je dobré." To se určitě i vám už vícekrát potvrdilo. Takové přívlastky se připisují designérskému stylu vintage. Tento styl v poslední době v zařízení domu stále více a více oblíbený.

Původním chápáním slova vintage byly staré a dobré ročníky vína či whisky. Později se to přeneslo i do designérského chápání. Jde totiž o návrat k designu 30. až 70. let. Víme si pod tím představit vše, co je ošoupané, staré a opotřebované. Přesto je z nábytku či doplňků cítit jejich duši a to, že se na nich odrazil zub času. Někdy se však dá vintage chápat i jako venkovský či shaby styl zařízení domu.


waiting...