Lifestyle(0)
Omlouváme se! Vybraná kategorie neobsahuje žádné produkty.

Filtrovat & třídit

  • Seřadit podle:
    Nejprodávanější

Seřadit podle:

Lifestyle(0)

Životní styl

O zdravém životním stylu se stále říká, ale co to vlastně znamená? Obecně platí, že zdravý člověk nekouří, nemá nadváhu, je zdravě a pravidelně cvičí. Zní to jednoduše, že? Ale jak to jde v praktickém životě? Většinou dobré předsevzetí změnit svůj životní styl si vezmeme za své. Ne každý však má dostatečně velkou trpělivost, chuť a pevnou vůli něco ve svém zavedeném pořádku změnit. Každá změna potřebuje svůj čas, proto zdravě žít začněte pěkně postupně.

Životní styl

Zdravý životní styl, zdraví, zdravá výživa, fyzická i psychická krása to jsou témata v současnosti velmi aktuální. Cílem je, aby se sám organismus dokázal bránit, udržel si vitalitu a zdraví do vysokého věku.

Životní styl je faktor, který až z 80% ovlivňuje naše zdraví. Zbývajících 20% zahrnuje ostatní vlivy, především dědičnost a zdravotní péči. Důležitá je kvalitní, pestrá a vyvážená strava, která umožňuje udržet optimální zdravotní stav a mít dostatek energie na práci a ostatní aktivity. Zdravý způsob života v rodině znamená starat se o své duševní a tělesné zdraví a zejména duševní, které ohrožuje nadměrná psychická zátěž a stresové stavy.

Co je zdravý životní styl

Životní styl je souhrn toho, jak člověk žije, ale vzhledem k dopadu na zdraví jsou některé body podstatné, jiné méně. Nejdůležitějších je jen několik hlavních bodů, a to: nekouření, zdravá výživa, přiměřená pohybová aktivita, limitovaná konzumace alkoholu.

Dále jsou to: dostatek spánku, optimismus a dobrá nálada, radost ze života, vyhýbání se působení škodlivých látek a obecně škodlivých a rizikových faktorů.

Co k zdravému životnímu stylu patří a co ne

Ke zdravému životnímu stylu jednoznačně nepatří:

kouření nebo pití nadměrného množství alkoholu, užívání léků a stimulačních látek,

konzumace nezdravých jídel s velkým množstvím tuku a rafinovaného cukru,

nedostatečný nebo nesprávný pitný režim,

absence pohybu,

stres,

nedostatek spánku,

negativní myšlení

Naopak, zdravý životní styl v sobě nosí

Nekouřit

Zásada číslo 1 v prevenci nemocí. Ve skutečnosti neexistuje žádný jiný jednotlivý rizikový faktor, který by poškozoval zdraví takovým výrazným způsobem, a tak silně zvyšoval riziko srdečně-cévních onemocnění a rakoviny, jako kouření cigaret. A současně prakticky žádné jiné riziko nelze ovlivnit takovým jednoduchým způsobem - stačí jen nekouřit.

Někteří kuřáci uvažují tak, že nepříznivý vliv kouření kompenzují tím, že jinak budou žít zdravě, nedělají však dobře. Vliv kouření na zvýšení rizika je tak silný, že ho můžete ostatními faktory jen snížit, ale ne zcela kompenzovat. Některé snahy o kompenzaci nepříznivých vlivů mohou mít opačný účinek. Odborníkům jsou dobře známé překvapující výsledky některých studií, kdy podávání vitaminových preparátů kuřákům u nich vedlo ke zvýšení výskytu rakoviny, namísto očekávaného snížení, a studie musely být předčasně zastaveno.

Zdravá výživa a životní styl

Základem zdravé výživy je pestrost a rozmanitost.

Zapomeňte na náročné plánování. Stačí dodržovat jen pár zásad. A ta nejdůležitější je, aby strava obsahovala vše to, co obsahovat má, a neobsahovala příliš mnoho toho, co pro zdraví není nejlepší.Zdravá výživa není založena na nějakých speciálních potravinách naopak na zcela běžných, které nakoupíte v běžném obchodě. Pokud jde o zdravou výživu, existuje velmi mnoho teorií, dietních knih a on - line informací o tom, jak se správně stravovat. No mnohdy jsou tyto informace v rozporu s realitou. Přestože výzkum v této oblasti stále pokračuje a rozvíjí se, všichni se shodneme na tom, že naše strava obsahuje příliš velké množství cukrů. Naše porce jsou dost velké a měli bychom jíst více přírodních potravin.

Omezit cukr: Všechny potraviny, které konzumujeme, obsahují množství cukru. Často máme mylnou představu, že když pijeme např. ovocné šťávy, děláme tím našemu tělu službu. No opak je pravdou. V průměru člověk za den ve stravě a nápojích zkonzumuje až 22 lžiček cukru. Podle výzkumů by měla být denní spotřeba cukru u žen 6 lžiček a u mužů 9 lžiček denně, a to v nápojích a v potravinách dohromady. Nejjednodušší způsob, jak omezit příjem cukru, je vynechat sladké nápoje. Toto samo o sobě vám pomůže udržet si zdravou váhu, což také snižuje riziko vzniku srdečních chorob, obezity a cukrovky.

Velké porce: Naše porce jídel a nápojů dramaticky vzrostly za posledních 30 let. Existuje jednoduchý způsob, jak zmenšit porce jídla. Jíst z menšího talíře, protože vypadá plnější. Jíst pravidelně (nejméně každé 4 hodiny), tak aby jste nikdy necítili hlad a nikdy se nepřejídejte.

Příprava jídla: Připravujte si jídlo z čerstvých surovin a nikoli z polotovarů, které mají vysoký obsah tuků a solí, ale zato nízký obsah živin. Buďte umělcem a jezte pestrobarevné (zelené, červené, žluté) druhy ovoce a zeleniny každý den.

Pohyb a životní styl

Vliv pohybu na zdraví:

Chrání před srdečně-cévními onemocněními - aterosklerózou, srdečním infarktem, mozkovou mrtvicí, vysokým krevním tlakem, embolií.

Snižuje riziko vzniku rakoviny - jednak celkově (celkový "protinádorový efekt"), jednak je prokázán preventivní efekt proti vzniku konkrétních nádorů - zejména tlustého střeva a konečníku, prsu, dělohy, ale i nádorů plic.

Snižuje riziko vzniku cukrovky - cukrovky druhého typu.

Je prevencí i léčbou obezity.

Je prevencí osteoporózy.

Je prevencí mnoha poruch pohybově-podpůrného systému (bolesti zad, problémy s páteří a podobně).

Je prevencí problémů s trávicím systémem (zácpa, hemeroidy).

Každý druh sportovní aktivity má svůj význam nejen pro tělo člověka, ale i pro jeho mysl. Pokud nejste typ, který vyhledává fitness centra a bez sportu si neumí představit život, udělejte ve svém životě alespoň drobné změny: zaparkujte co nejdál od budovy, abyste mohli kráčet. Choďte po schodech všude, kde to je možné. Vezměte na procházku psa, zda děti na kolo místo sledování televize.

Dodržováním zásad zdravého životního stylu si upevníte zdraví budete pozitivně naladěni a s dobrým pocitem. Zásluhou pohybu a vyvážené stravě si udržíte přiměřenou hmotnost, dobrý krevní tlak a nízkou hladinu cholesterolu v krvi, budete se cítit méně unavení, prodloužíte si život a zvýšíte si jeho kvalitu, dosáhnete svěžího vzhledu, dobré psychické a fyzické pohody a samozřejmě si zlepšíte celkový svůj zdravotní stav organismu.

Je třeba vyhledávat vše, co zdraví prospívá a vyhýbat se všemu, co zdraví škodí.


waiting...