Krojová móda(0)
Omlouváme se! Vybraná kategorie neobsahuje žádné produkty.

Filtrovat & třídit

  • Seřadit podle:
    Nejprodávanější

Seřadit podle:

Krojová móda(0)

Krojová móda

Krojová móda Wiesn Dirndl: bavorský look je absolutně trendy. Tradiční oblečení nošené v alpské, německy mluvící části Evropy se nazývá Tracht. Vyrábí se z čistě přírodních materiálů, od těch robustnějších jako filc, kamzičí, jelení či kozí kůže, vlna a len až po jemnou bavlnu a hedvábí. Tracht existuje v pánském a dámském provedení. Ženy nosí hlavně šaty zvané Dirndl, které se nosí s bílou halenkou a zástěrou SCHURZ, a doplňky jako šátek a klobouk.

Krojová móda

Krojová móda Wiesn Dirndl je ve světě módy absolutní a nejžhavější novinkou. Wiesn Dirndl vytvořil speciálně pro Wiener Wiesn německý výrobce krojové módy Spieth & Wensky a sestává z hnědého ,červenou nití vyšívaného živůtku se šněrováním a výstřihem ve tvaru srdce, červeno-bílo kárované sukně, červené vyšívané zástěry a bílé halenky jakou nosila Carmen (dirndlová halenka s holými rameny). Vídeňský Wiesn Dirndl patří k druhu jednoduchých rustikálně-romantických Wiesn dirndl, ve venkovských domácnostech alpských regionů se používaly bavlněné a lněné látky a klasické venkovské káro na ložní prádlo, ubrusy, závěsy nebo pracovní košile.

Krojová móda - Dirndl, je pestrá a svěží, dívčí radostná a trochu vyzývavá. Letí barevné odstíny v barvách bobulovin nebo trávově zelená stejně jako klasická Salzburské modrá. Uplatňují se i růžová, červená a oranžová a revival zažívají i různé prvky převzaté z krojů, například lemování Froschgoscherl nebo růžové volánky. Dirndl si zamiluje každá dáma.

Dirndl jako importován styl krojové módy z Bavorska je v nabídce i ve variantě ušlechtilého "kýči". Křiklavě pestrý, sametově-hedvábný, lesklý nebo transparentní, živůtky vyzdobené stuhami, řetězovým šněrováním a nášivkami. Štrasové ozdoby, síťové punčocháče a knoflíky s lebkami. Volánky, spodničky a krajky kolem dokola, ze všeho o něco více a může být i trochu ulítlé. Čím kratší, o to zářivější barvy. Před zrcadlem si můžete trochu připadat jako v kostýmu, ale Wiesndirndl jako oděv by se neměl brát příliš vážně! Na kroje a tradice se jejich tvůrci a nositelé dívají s humorem a zároveň jejich oživují v přímém přenosu.

Dámy, pro které je to trochu silná káva, mohou zkusit "klasické kožené kalhoty". Krátké kožené kalhoty jsou kouskem krojové módy, který je stejně nápaditou alternativou pro dámy jako dirndl, a s tím správným tričkem vypadají fantasticky. Hlavním cílem je vesele si užívat slavnosti piva v nezapomenutelných šatech, pohodlně, zábavně a originálně. Styl Dirndl byl výrazně ovlivněn kýčovité operetou "Na bílém koníkovi". Krojová móda byla šik a dámy na celém světě začaly její části nosit i během běžných dnů. Během operetních představení na Broadwayi propukl tento trend i za oceánem. Šaty stylu dirndl způsobily hotovou senzaci.

Krojová móda pro ty, co radí udávají tón má jen málo společného se zástěrami z kuchyně na selském dvoře. Nový Wiesn Dirndl je cool, vtipný a ulítlý. Povolené je vše, co se nositelem líbí. Starý dobrý dirndl se zbavil svého staromódního image a zaměřil se na své přednosti: dirndl zvýrazňuje postavu, výborně tvaruje dekolt a štíhlý pas. Sukně z Dirndl může být klidně i trochu kratší a končí často nad koleny.

"Kdyby všechny ženy nosily Dirndl, na světě by neexistovala ohavnost". (Viviene Westwood)

Dirndl vznikl z bavorské zdrobněliny "Dirn", v spisovné němčině "Dirne", což znamená (pejorativně) poběhlice, prostitutka. V dnešním moderním německém jazyce představuje slovo "Dirn" mladou ženu. V polovině minulého století se v některých nářečích jakož Dirn označovala i zemědělsky zaměstnána služební (i speciální výraz Dírná se v spisovné němčině používal pro mladé ženy nízkého původu a speciálně zaměstnané ve službách domácností či zemědělství. Tyto ženy se oblékali do krojů které označovali jako " Dirndlgewand "(doslovný překlad: dívčí šaty). v současnosti je tento výraz zkrácen na" Dirndl ". Při dámské krojové módě Dirndl, nehraje barva a délka žádnou roli. Kdysi měla každá alpská dolina svůj vlastní osobitý Dirndl; dnes nastala iv této oblasti globalizace a vznikl nový pojem Modedirndl, který spojuje tradici a trend. Každý si může vybrat podle svého gusta, bez ohledu na "stavovské postavení".

Svobodné dívky nosí zástěru "SCHURZ" uvázanou vpředu, vdané ženy uvázanou vzadu (kdysi byly pravidla komplikovanější; když se ženy ještě dělily na panny, vdovy, vdané, neprovdané, rozvedené ... dnes pojem "single" šikovně zastřešuje hned několik kategorií). V každém případě, už při zavazování mašle si musí dáma promyslet, jaké signály chce vysílat (ohledně případného flirtu) ... V zásadě ale existuje jedno pravidlo. Pokud má žena uzel na zástěře na levé straně, značí to: jsem volná. Pokud na pravé: jsem zadaná.

I světoví módní návrháři se často nechávají inspirovat alpskou krojovou módou. V Rakousku je momentálně nejpopulárnější návrhářka Lena Hoschek z Grazu.

Aktuální boom krojové módy rozdělil příznivce módy na dva tábory: umělecké řemeslo versus Lifestyle Statement. Znalci krojů však milují klasický a elegantní Dirndl.

přívrženkyně dirndl a milovníci krojové módy z přesvědčení nosí toto "venkovské oblečení" jako vznešený a zároveň jednoduchý dirndl ve všední den, ale i v Salcburku během festivalu Festspiele nebo na Vídeňském mysliveckém plese. Právě v Rakousku je stále množství "krojových ostrovů" - to jsou regiony, v který se kroje nosí ve své tradiční podobě i dnes beze změny.

Krojová móda signalizuje přirozenost, jednoduchost a nefalšovanost

Dirndl sice patří k nejflexibilnějším oděvem vůbec, ale také v případě dirndl má dobrý vkus své hranice. Umění spočívá v pohotové reakci na trendy v intervalu mezi tradicí a inovací a současném udržení kroku s dobou. Méně je přitom často více.

V současné době existuje kromě tradičních krojů takzvaná Landhaus móda. Svůj jedinečný původ má sice v kroji, ale svým zjevem zcela volně následuje módní trendy doby. Také z ní můžete vyčíst buď váš původ, finanční situaci nebo společenské postavení.

Dirndl halenky jsou důležitou součástí krojové módy. Dirndl halenky existují v mnoha variantách, například s nadýchanými rukávy, nebo i jako Carmen halenka. Naše online prodejna vám nabízí velký výběr dirndl halenek. Termín halenka pochází z francouzštiny a popisuje kabát / plášť. Kromě různých rukávů při folklorních halenek třeba věnovat pozornost i "balkonu" tedy výstřihu. Výstřihy krojových halenek jsou tak odlišné, jak kroj samotný. Dirndl halenka může mít výstřih ve tvaru srdce, stejně jako například krojová halenka s dlouhým rukávem může mít V-výstřih. Nabízíme i velmi exkluzivní a nápadné halenky. Myslíme si, že osobitá dirndl halenka je nezbytná, a každá milovnice krojové módy by měla mít ve skříni jednu červeno-bílo kostkovanou. Dirndl halenka (krátký střih) se nosí vždy pod dirndl na rozdíl od halenky delšího střihu, kterou můžete nosit například i k džínům.

Kroj - dirndl je v skutečnosti kombinace tří věcí: dirndl šatů, zástěry a dirndl halenky. Šaty mají spodničku a jsou navrženy za předpokladu, že budete mít na sobě speciální krátkou Dirndl halenku a opravdu se hodně dirndl i prodává s odpovídajícími halenkami. Některé však ne a halenku si musíte pořídit samostatně a dokonce i když váš dirndl přichází s halenkou, je dobré si zakoupit dvě nebo tři, abyste je mohli točit (halenku musíte prát podstatně častěji než budete potřebovat čistit vaše šaty).

Kroje jsou důležitou součástí kultury a opět jdou do módy. Není to už jen výsada folklorních festivalů, či vystoupení souborů. Oděvní prvky tradiční krojové módy pronikají i do běžného života a bohatá nabídka Klingel tento trend jen potvrzuje.


waiting...