Témata

Kategorie

Témata pro lifestyle

Na začátek vám položíme jednoduchou otázku: Jste schopni pouhých 10 minut absolutně nic nedělat? Nepsat, nechatovat, nesledovat televizi, nemluvit, nepřemýšlet? Může se to zdát jednoduché, ale popravdě skutečně málokdo dokáže na pár minut denně vypnout a užívat si pouze přítomný okamžik. Jsme natolik zaneprázdněni okolními vlivy, že nejsme přítomni ve světě, v němž žijeme. Důležité chvíle našeho života nám protékají mezi prsty a bohužel to začínáme považovat za standard. A to přesto, že témata pro lifestyle se na nás valí ze všech stran.

Témata pro lifestyle

Bez telefonu v ruce s kamarádkou na kafe nepůjdeme. Trávíme s rodinou dovolenou a přitom vyřizujeme pracovní záležitosti. Sedíme na přednášce a v hlavě máme včerejší hádku. A mnoho dalších situací. Nemluvě o multitaskingu… Naštěstí existuje pro dnešní dobu řešení, a tím je jedno z témat pro lifestyle a to mindfulness.

Téma pro lifestyle č.1 - Mindfulness

Mindfulness: Nebo-li všímavost – schopnost žít v přítomném okamžiku.

Jedná se o praktickou, snadno dosažitelnou a vědecky ověřenou techniku, která nám umožní žít v přítomnosti, více si pamatovat, zbavit se stresu a nebýt tak roztržitými.

Rozhodně nemusíte trávit hodiny v tureckém sedě a zkoušet meditovat. Stačí občas vnímat naprosto běžné činnosti. Vaši chůzi, chuť jídla které jíte, váš dech nebo třeba rytmus hudby.

Vhodnější cestou je si na 10 minut denně najít čas a zkusit následující kroky:

Najděte si klidné místo bez rušivých podnětů a posaďte se, či si lehněte.

Uvolněte se a začněte pomalu dýchat. Vnímejte svůj dech – výdechy a nádechy.

Vnímejte jak přichází a odchází. Pokud se dostaví rušivé myšlenky, zkuste je ignorovat a opět vnímat svůj dech.

Jestliže se ztratíte v myšlenkách a uvědomíte si to, opět se pomalu vraťte k vnímání výdechů a nádechů.

Až se bude čas blížit ke konci, měli byste být uvolněnější než na začátku a být si vědomi přítomnosti.

Těchto cvičení existuje mnoho, ale toto z vlastní zkušenosti považuji za nejjednodušší a na začátek nejvhodnější. Pojem mindfulness je ve světě témat lifestylu rozšířený a není problém zjistit si další informace a metody tréninku.

„Jedna z nejtragičtějších vlastností, kterou lidé mají, je to, že odkládají život na někdy. Sní o kouzelné růžové zahradě někde za horizontem, místo aby si užívali růže, které jim kvetou pod okny.“(Dale Carnegie)

Téma pro lifestyle č. 2 - Odpočinek

Každý máme nějaký cíl, který chceme splnit, a tedy musíme pro to něco udělat. Občas ale přijdou dny, kdy kvůli vytíženosti zanedbáváme jídlo, spánek, rodinu, přátele i sebe samotné.

Udělejte si čas jen pro sebe

Nikomu rozhodně neuškodí, když si ve svém denním harmonogramu najde aspoň hodinku jen pro sebe. Místo rychlé sprchy si vychutnáte horkou vanu s pěnou, která vás uvolní a povzbudí. Když poprosíte svou drahou polovičku nebo děti, aby vám pomohli s úklidem či vařením, ihned zase máte nějaký ten čas navíc, který můžete věnovat odpočinku.

Vypněte nejen sebe

Pokud je vaše časové vytížení natolik velké, že jen málokdy máte čas tzv. „nic nedělat“, zpomalte.

Nikdo z nás skutečně nejsme strojem a měli bychom si naopak sami sebe vážit, protože mnohdy je až obdivuhodné, jaké výkony ze sebe dokážeme vydat, ač se nám to zdá jako samozřejmost. Jenže i naše tělo a duše potřebuje regeneraci. To, že večer přijdeme domů a vyspíme se pár hodin, nebo si přes den dáme kafe, to není žádný odpočinek. Vynahraďte si čas, kdy počítač a telefon odložíte stranou a budete se věnovat jen sobě, svým přátelům, či rodině. Věnujte se činnostem, které vás činní šťastnými a doplňují energií. Pokud máte chuť se prostě jen celý den válet u televize, udělejte to! Vaše tělo si žádá pauzu, tak mu ji dopřejte!

Maximální výkony neznamenají vždy dobré výsledky

Ať už se jako student učíte třetím dnem v kuse v přesvědčení, že zkoušku tak složíte snadněji a na lepší známku, nebo jako zaměstnanec trávíte víkendy na přesčasech či jako podnikatel neustále hledáte možné i nemožné způsoby pro rozvoj vaší společnosti, možná by bylo dobré zamyslet se, zda skutečně takové tempo je přínosem. Naše tělo si dokáže říct „STOP, už nemůžu“, ale mozek jede neustále! Přesvědčuje tělo o tom, že musí ještě vydržet. A právě v těchto situacích dochází k narušení soustředění, tedy naše výkony klesají. A často vedou kolikrát spíše ke škodě než k samotnému užitku!

Regenerace v podobě odpočinku

Stává se vám někdy, že v případě volného času, ať už díky dovolené v práci, prázdninám ve škole nebo volnu v podnikání, několik dní jen tak prolenošíte? Řekli jste si, kolik toho chcete během volna udělat, ale lenost vás zmohla natolik, že se soustředíte jen na filmy v televizi, hraní her na playstationu, čtení a jiným aktivitám? Rozhodně se není za co stydět! Vaše tělo si řekne, co mu nejlépe vyhovuje, naslouchejte mu tedy. Uvidíte, že díky odpočinku se i Vaše mysl krásně zregeneruje a uvolní prostor na nové nápady a myšlenky!

Jak již řekl Dalajláma:

„Na světě mě nejvíce fascinují lidé. Protože obětují zdraví, aby vydělali peníze, potom obětují peníze, aby znovu získali zdraví a pak se tak znepokojují budoucností, že si neužívají přítomnost a tak nežijí ani v přítomnosti ani v budoucnosti. A žijí tak, jako by nikdy neměli zemřít, a potom zemřou bez toho, aby předtím žili.“

Brzděte trochu. Vaše zdraví a štěstí si nezískáte tím, že budete neustále pohlížet kupředu, jaké to bude, až… Až složíte ty zkoušky, až přijde výplata, až se firma rozjede… Může se stát, že Až na to dojde a skutečně potom získáte větší množství času, bude už pozdě. Žijte teď a tady a naslouchejte svému tělu a podvědomí. Nic tím opravdu nezkazíte.

Téma pro lifestyle č. 3 – Zjednodušujte!

Zkuste se „jednoduchostí“ inspirovat, až budete něco vymýšlet, psát text emailu, připravovat prezentaci. Jasnost vašeho sdělení si můžete ověřit nejen u dětí, ale třeba i u někoho, kdo je vaším oborem naprosto nepolíben, aby vám dal zpětnou vazbu a podněty, které by vás nenapadly.

Máte pocit, že se všechno komplikuje? Že situace, které se vám dějí, a vše ve vašem životě je složité?Když se snažíte najít řešení, přemýšlíte o mnoha různých variantách a díváte se na věci z různých úhlů pohledů? A výsledek je překombinované řešení?Co kdybyste se na věc/situaci/projekt zkusili podívat jako dítě?

Jednu dobu běhal na internetu obrázek autobusu a úkolem bylo zjistit, jakým směrem jede. Dospělí s tím měli problém a děti instinktivně odpověděly hned a rychle správně. Čím to bylo? Děti ještě nemají tolik zkušeností jako dospělí, nečetly spoustu knih, neabsolvovaly různé kurzy a semináře, ale řeší věci prakticky, vychází z toho, co mají k dispozici, a vždy se snaží najít pro ně co nejjednodušší a nejpohodlnější řešení.

„Zkoumáme-li všechny velké pravdy, zjistíme nakonec, že jsou jednoduché a snadno pochopitelné; pokud ne, nejde o velké pravdy.“ (Napoleon Hill)

Co když si věci sami zbytečně komplikujeme a hledáme problémy tam, kde nejsou? Vzpomeňte si třeba na reklamy. Stalo se vám, že jste u některých vůbec nepochopili, co tím chtěl básník říci? A u některých bylo zase naprosto jasné, co je hlavní myšlenkou a obsahem sdělení?

Když to hodně zjednodušíme, jednoduché věci jsou pochopitelné a srozumitelné. Složité pochopí málokdo. Pokud dobře znáte svoji cílovou skupinu, její zájmy, způsob myšlení, její reakce na daná sdělení a víte, co chce slyšet, můžete si dovolit víc experimentovat.

„Život je vlastně celkem jednoduchý a zkomplikuje se jen tím, že sami na komplikovanosti trváme.“(Konfucius)


waiting...