Zahrada

Kategorie

Zahrada

K domu neodmyslitelně patří zahrada. I když je malá, vždy může být příjemným místem, na kterém si rádi odpočineme. V současnosti jsou populární zejména zahrady, které rozšiřují obytný prostor. Během sezóny se v nich odpočívá, vaří, relaxuje, hraje a dokonce i pracuje. V kurzu jsou také zahrady, které pomáhají eliminovat stres. Takovou zahradu si vytvoříte precizním výběrem rostlin, ale i barev. Zelená barva a různé její odstíny mají silný protistresový účinek, proto uděláte dobře, když v zahradě budete mít i několik stálezelených rostlin.

Zahrada

Není důležité, zda máme velkou nebo malou zahradu. Relaxační zóna, jejíž součástí bude lavička, křeslo, závěsná síť, zahradní houpačka, stolek se židlemi či trendové pelíšek, se dá vytvořit prakticky kdekoliv; i tam, kde je o místo nouze. Podstatné je, abychom se tam dobře cítili, aby toto místo bylo stranou od domu, mimo dohled sousedů či kolemjdoucích.

Rostliny se výraznou měrou podílejí na tom, jak se budeme v zahradě cítit při oddechování. Mohou být vysazeny v nádobách a doplňovat ty na záhonech, ale i viset nad hlavou. Důležité je vybrat druhy vhodné na dané místo. Samozřejmě, není dobré prostor přeplňovat - ať už množstvím rostlin nebo doplňků. Klidně postačí jeden lucerna, případně zvonkohra či malá studánka.

Vytvořme si v zahradě kulisu

Na vytvoření zahradní kulisy je vhodný živý plot. Nejlepší bude tvarovaný (jehličnany, listnáče), který nezabere až tak mnoho místa. Ve městě jsou využitelné i porosty bambusů, ty však třeba držet na uzdě, aby se příliš nerozrástli. Tvarovaný živý plot je sice náročnější na pravidelnou údržbu, vláhu i živiny, ale působí zajímavě, a to i v menší zahradě.

Trendem je vytvořit jej z více druhů dřevin. Využít se dají i popínavé dřeviny vedeny po nainstalované konstrukci. V tomto případě můžeme zvolit stálezelené (břečťan) nebo opadavé, rychle rostoucí druhy (přísavník). Pokud kulisu tvoří pěkná zeď, není dobré ho zakrývat. Naopak, může posloužit na instalování zajímavého výtvarného prvku, svítidla, případně nádoby s rostlinami.

Součástí relaxační zóny v zahradě může být i strom, samozřejmě tak, aby nepřekážel a zároveň měl dostatek prostoru na nerušený růst. Vhodné jsou druhy s menší, kompaktnější korunkou. V létě jsou stromy zdrojem blahodárného stínu, listy mnoha druhů jsou zdrojem příjemných zvukových efektů. Pokud si chceme vytvořit místo k sezení na sluneční ploše, počítat bychom vždy měli i se slunečníkem nebo s dřevinami, které mají korunu ve tvaru deštníku. I zde je však třeba počítat s jejich upravováním.

Nezapomeňte

  • Do oddechových zón není vhodné umisťovat trnité či jedovaté rostliny.
  • Pokud jde o sezónní zeleň, okolí zahradního posezení doplní kvetoucí letničky v nádobách.
  • O příjemné léčivé aroma se postarají i některé jehličnany, například borovice. Dají se koupit i atraktivní formy na kmínku - nezaberou mnoho místa. Takto se prodávají jalovce, túje a cypřiše.

Zahradní aromaterapie je v kurzu

Při výběru dřevin k zahradnímu posezení bychom se měli soustředit i na popínavé kvetoucí a voňavé dřeviny. Popínavé růže, zimolezy, akebie a plamínky pěstované na konstrukci a situované v blízkosti takové zóny působí velmi dobře. Výběr agresivnější vistárie , nebo trubače však už třeba zvážit. Hlavně v menší zahradě mohou nadělat více škody než užitku. Výbornou volbou jsou jednoleté popínavé letničky, například povijnice či okrasná fazole. Nejenže rychle rostou, ale i bohatě kvetou. K dotvoření intimnějšího prostoru jsou jako stvořené. Nádhernými vůněmi naplní okolí zahradního posezení i pustoryl či méně známý exotický kalykant floridský. Ten se zároveň postará io dokonalé zamaskování tohoto prostoru. Nádherně se zde budou vyjímat i pivoňky, šeříky či levandule, která se však hodí více do popředí. Kolem zahradního posezení třeba vysadit několik kusů levandulí, díky tomu bude účinek přírodní aromaterapie dokonalejší. Uvedené druhy se hodí více na sluneční místa.

Ke správné aromaterapeutické sestavě patří i rozmanité druhy bylinek, především šalvěj, která se hodí k růžím, tymián, dobromysl či rozmarýn. Bylinkám se nejlépe bude dařit na slunných místech. Během teplejších podvečerů kolem sebe šíří atraktivní směs vůní.

Zahrada ako obytný prostor

Prostor určený na bydlení se v současnosti stále více rozšiřuje už i směrem do exteriéru - například do pěkně upravené zahrady.

V zásadě by se však jakákoliv obytná zahrada, stejně jako i dům, měla nést v určitém stylu a tomu je třeba přizpůsobit úplně všechno - od výběru rostlin, doplňků, svítidel až po nábytek. Mimořádně důležitý je i výběr barev do obytné zahrady - na toto se často zapomíná! Díky tomuto se budete moci vy i vaši hosté cítit v obytné zahradě příjemněji.

Obytná zahrada může vzniknout na rovině i v členitém terénu - zde může být ještě zajímavější. Členění dodává vždy zajímavou dynamiku a zatravněné kopečky a malé údolíčku jsou na relax - například na opalování - jako stvořené. Vytvořit si je můžete i dodatečně. Například na vytvoření malé zahradní krajinky použijte zeminu z výkopu, kde budujete jezírko. Vyplatí se vytvářet v obytné zahradě i zajímavé protiklady - sluneční terasu a někde v daném prostoru i stinné zákoutí.

V obytné zahradě by kromě terasy a dokonale působícího trávníku neměl chybět dětský koutek - pískoviště, houpačka, kuchyňský koutek se zahradním grilem či krbem (umístěte je co nejblíže k domu), bazén se sprchou, místo na relax s knihou v ruce (zahradní pelíšek, houpací síť, lehátko závěsná houpačka), prostor na slunění a ukrytí před deštěm (zahradní altán) a na důvěrněji rozhovory (dvojlavička) někde v zadní části zahrady, případně lavička obklopujícím kmen starého stromu. Užitečná a tělu prospěšná může být i malá zahradní tělocvična či alespoň miniprostor na míčové hry (zejména pokud máte doma malé sportovce) ...

V obytné zahradě by mělo být vytvořeno i reprezentativní místo, kde mohou probíhat různá setkání a zde mohou být soustředěny i vizuálně atraktivní rostliny - zeleň s architektonickým efektem (např. tvarované zimostrázy, tisy). Kde-tu do zahradního prostoru lze umístit i různé plastiky či kovové stolečky - navodí domáckou atmosféru a poslouží na vystavování květináčů s rostlinami. Praktické jsou různé odkládací skříňky (ve stejném stylu jako je zahradní nábytek), ty z tropického dřeva dokonce odolají i méně příznivému počasí.

Podstatnou součástí obytné zahrady je venkovní nábytek. V posledních letech se jeho nabídka zajímavě rozšířila, a tak si může vybrat majitel venkovské i moderní zahrady. Přibyly nové materiály, netradičnější řešení, hodně se změnilo i v oblasti designu. Populární je nábytek z odolnějšího tropického dřeva (např. teak). Pokud ho neošetříte, získává zajímavou patinu, která tvoří se zahradou nenásilný celek.

Pěkný je i nábytek z akátového dřeva Je levnější, ale také působí elegantně. Trendové je i kombinování dřeva s kovem. Pokud jde o kovový nábytek, také výborně zapadá do venkovských zahrad (nebo těch v provensálském stylu). Je pevný, lehký, odolný, ale často chladný, a proto je třeba ho doplnit o textilní sedáky. V popředí začíná být i lehčí hliníkový nábytek zkombinovaný s výpletem z umělých vláken - tento se výborně hodí do městských moderních zahrad.

Promyšleným naplánováním docílíte, aby Vaše zahrada byla živá, přístupná a poskytovala Vám místa, kde se můžete potěšit svým rájem ať už společenského nebo soukromého a relaxačního charakteru.


waiting...