Poháry(0)
Omlouváme se! Vybraná kategorie neobsahuje žádné produkty.

Kategorie

Filtrovat & třídit

  • Seřadit podle:
    Nejprodávanější

Seřadit podle:

Poháry(0)

Skleničky

Máte doma jednu sadu skleniček, do kterých naléváte bez rozdílu bílé a červené víno, šampaňské i koňak? Každý drink má mít vlastní skleničky. Skleničky se liší tvarem i velikostí přesně jak to vyžaduje nápoj, pro který jsou určená. Až v té správně zvolené sklenici vynikne jeho barva i vůně. Odpovídající sklenička tak už svým tvarem zásadně ovlivňuje chuť jakéhokoli druhu nápoje. Byla by tedy škoda toho nevyužít.

Skleničky

Krátká nebo vysoká? Úzká nebo široká? Červené nebo bílé? To jsou otázky, které si kladete, když naléváte skleničku vína. Klingel vám ve svém průvodci světem skla a skleniček odpoví na všechny otázky.

Předtím než koupíte sadu skleniček zvažte následující:

Jak často budete vaše skleničky používat?

Hostitel, který zve často by mohl chtít levnější skleničky, které mohou do myčky nádobí a je je snadno nahradit. Pokud se ale hostitelem stáváte zřídka, ale extravagantně, ručně vyrobené křišťálové poháry budou pro vás ty pravé. Vyžadují ale i ruční mytí, ale občasné používání stojí za tu extra péči.

Skleničky s dlouhými nebo krátkými stopkami?

Délka stopky poháru vytvoří různou atmosféru prostřeného stolu. Dlouhé stopky pozvednou vzhled prostírání a jsou vhodné pro formální stolování. Krátké stopky jsou méně majestátní a vhodnější pro neformální stolování.

Vyznat se ve všech skleničkách snad ani nelze – je jich tolik druhů a designéři se stále vytahují s dalšími a dalšími. Proto, abychom byli dobrými hostiteli, postačí znát základní druhy. Společenské faux pas pak v žádném případě nehrozí.

Skleničky na míchané nápoje

Koktejly jsou oblíbené hlavně mezi dámami – pokud se pijí pomalu, neopijete se z nich, a jejich příchutě bývají jednoduše lahoda. Není však drink jako drink, některý vyžaduje menší objem, long drink je naopak na množství štědřejší...

  • koktejlky nebo sklenička martini glass: horní okraj se prudce rozbíhá do stran, dlouhá nožka zamezí rychlému ohřátí nápoje, typická je také široká základna; patří do ní: Martini, Daiqiri, Cosmopolitan, Manhattan, Paradise
  • highball glass: sklenička o objemu 250 ml válcovitého tvaru; slouží pro velkorysé ředění nealkoholickým nápojem; patří do ní: Sex on the Beach, Blue Lagoon, Bloody Mary, Long Island Iced Tea nebo Tequila Sunrise
  • oblíbené Mojito patří do podobné, jen štíhlejší a vyšší skleničky Collins Glass skleničky na Margaritu – Margarita Glass – je na hraně mezi skleničkou na šampaňské a koktejlkou; může se do ní servírovat i krevetový koktejl
  • do třetice oblíbených koktejlů: Pina-Colada se servíruje ve skleničce Hurricane Glass o objemu 600ml a na krátké nožce (kromě ní se využije ještě k podávání Blue Hawaii nebo Hurricane)

Skleničky na likéry a destiláty

  • klasické panáky o malém objemu zná snad každý; slouží pro ovocné destiláty, vodku nebo tequillu; vyloženě se nehodí pro luxusnější nápoje
  • likérky mají delší nožku a úzký kalíšek; vhodné jsou pro sladké nebo hořké likéry a pro aperitivy
  • v menších sklenkách na sherry se servírují i likéry a dezertní vína
  • whiskovky mají silné dno kvůli podávání nápoje na led (což však není správné); většinou mají rovné nebo rozšířené stěny, správně by však mělo být hrdlo zúžené pro lepší koncentraci vůně; vhodnější je například sklenička „tulipán"
  • pro brandy a koňaky pak nejlépe slouží koňakovka – baculatá, ale s úzkým hrdlem (drží se za tělo).

Skleničky na pivo a víno

  • klasický pivní půllitr (nejvhodnější pro ležáky) nechybí na žádné oslavě, využívat se může také půllitrová vysoká pivní skleničky (pšeničná a svrchně zkvašená piva)
  • pivní skleničky mívají objem 0,5 nebo 0,3 litru a nejsou příliš časté, využití mají pro silné pivní speciály
  • u vína je to jednodušší: bílé víno se podává v užší a vyšší skleničce na vysoké nožce a pozor – za tu je potřeba skleničku držet, aby se tekutina neohřívala; aromatičtější červené víno se podává ve skleničce s nižší nožkou a širším hrdlem; červené víno se lije jen do 1/3 skleničky. Ne každé víno má svůj specifický tvar skleničky. Červená vína znají své typické tvary pro Bordeaux, Burgundské, Merlot, Pinot Noir, Shiraz, Syrah a Portské. Všechny potom spojuje výrazně široké tělo umožňující bohaté uvolnění vůní typických pro červená vína, a zúžené hrdlo, umožňující kromě elegantní konzumace i udržení aroma ve skleničce, odkud může být jemně vdechováno při ochutnávání a pití. Teploty, na kterých jsou červená vína servírována, stejně jako jejich tmavá barva, umožňují uchopení skleničky za tělo, stejně jako za stopku. Bílá vína jsou prezentována většinou ve skleničkách typu Chardonnay, Riesling a Sauvignon Blanc. Všeobecně vyšší a užší tvar těla skleniček pomáhá udržet víno chladné v průběhu konzumace a není přípustné držet takovou skleničku za tělo.
  • šampuska, flétna neboli sklenička na šumivá vína je vysoká a elegantní; drží se za patku nebo alespoň spodní část nožky

Čiré nebo barevné skleničky

Čiré skleničky

Nesoutěží s barvou nápoje, ani nenarušují jeho čistotu. Doporučují se pro formální i neformální více chodové stolování, kde se podává více druhů nápojů. Čiré sklo je skvělým doplňkem jakékoli jídelní soupravy, harmonizuje s jakoukoliv dekorací a neodvede pozornost od krásy prostírání.

Barevné skleničky

Zvýrazňují prostírání stolu barvou a designem. Ačkoli, bílé víno vypadá bledě ve skleničce tmavé barvy a červené víno získá blátivý vzhled. Barevné skleničky použijte jako dekorační nástroj pro jednoduché prostírání.

Dokonce i když používáte skleničky z barevného skla, pro zachování barvy a čirosti vína, vodu servírujte v barevných sklenicích a víno v čirém skle.

Skleničky by měly doplňovat jídelní soupravu

Soudečkové a široké tvary skleniček budou harmonizovat s mísami s plochým dnem a rovnými boky a talíři zdobenými hranatými liniemi. Tulipánové skleničky jsou zaoblené, a jejich tvar harmonizuje s jídelní soupravou zdobenou zaoblenými vzory inspirovanými přírodou, například jako jsou květiny nebo mušle.

Když skleničky představují kombinaci rovných a zaoblených linií, tvar misek a vzor talířů přizpůsobte převládající linii.

Ručně a průmyslově vyráběné skleničky

Ručně vyráběné skleničky

Ruční zhotovení skleniček je časově náročný, pracný proces. Skleničky jsou vyrobeny z nejkvalitnějších materiálů. Textura je tenčí než u strojově vyrobeného skla, výzdoba je ostře ohraničená a okraje jsou ostré.

Průmyslově vyráběné skleničky

Jsou vyráběny masově během několika sekund z běžných materiálů. Rozeznáte je podle jednotnosti designu, konzistentních rozměrů, objemnějšího vzhledu a zdobení s tupými, někdy i zaoblenými okraji.

Jak posoudit kvalitu skleniček

Kvalita skleniček je evidentní na základě: hladkosti, balansu, neviditelných "švů" a jednotnosti designu.

Hladkost rozeznáte dotykem, spuštěním prstů kolem okraje, nožky a pod základnou.

Sklenička s dobrým balansem spočívá naplocho na stole a nekolísá se.

Neviditelné "švy" - musí být okem nepostřehnutelné. Jednotnost designu je spojena s průmyslově vyráběným sklem. Ručně zhotovené skleničky podléhají vrtochům lidské dovednosti a přesné rozměry je téměř nemožné dosáhnout: malé rozdíly jsou nezajímavé, pokud jen nejsou nápadně viditelné, jako například nerovné paralelní linie.

Jak jste se z našeho průvodce dozvěděli, svět skleniček je specifický, každá je určena pro konkrétní nápoj. Pokud si slova našeho průvodce vezmete za své, stanete se hvězdou mezi hostiteli.


waiting...