Košile

Kategorie

Pánské košile

Pánská košile je ikonickou součástí novodobého outfitu a pánský šatník, ať už tradiční, sportovní nebo streetstylový se bez ní neobejde. Košile doprovázejí mužské pokolení po celý život při denním používání i při významných společenských a slavnostních příležitostech. I když si už bez ní pánské oblečení dokážeme představit a často je nahrazena tričkem či polokošilí, jsou oblasti, kde je zcela nezbytná. Nejde jen o společenskou nutnost, pánská košile je mimořádně oblíbeným kouskem a při její současné podobě a funkci nevzniká žádná velká potřeba tento fakt měnit, ani v blízké ani ve vzdálenější budoucnosti.

Pánské košile

Pánská košile má v tomto století mnoho podob. Rozlišují se společenské, slavnostní, dokonce i pracovní a volnočasové. I podle typu manžetových rukávů, límců. Pro oživení tohoto formálního kusu oblečení jsou čím dál oblíbenější různé detaily na košili v podobě vzoru či barvy. To vše mělo ale svůj vývoj. Jaká je vlastně historie pánské košile, dokud se zformovala do podoby, jak ji známe dnes?

Jak to vlastně bylo s pánskými košilemi

Do 18. století nebyla pánská košile považována za součást oděvu, ale jen jako spodní prádlo pro muže nebo jako noční košile. Ve svých začátcích pánské košile neměli límec ani manžety, ale pouze lem, který mohl být stažen stužkou nebo knoflíky. Ve středověku si pánové mohli vybrat mezi pevným nebo odnímatelným límcem. Tento oděv byl často vyroben z ložního prádla a někdy hedvábný. V 18. století byla pánská košile používána již jen jako spodní prádlo, límec se vyvinul do obrovských rozměrů a byl zdobený výšivkou a krajkou. Později se límec pánské košile zmenšil do podoby, jak jej známe dnes.

Zlaté časy šití pánských košil

Pánské košile nebyly vyráběny sériově v továrnách jako je tomu dnes. Společensky dobře postavený muž si koupil košili od krejčího, stejně jako to dělá mnoho dnešních mužů. Obyčejný člověk nosil košile, které mu ušila jeho manželka. Dlouho byly pánské košile oděvem pouze jednoho střihu, v polovině 19. století košile na míru více kopírovaly tvar těla. Zmizel pevný límec a pánské košile se začaly objevovat ve vícebarevných provedeních, zvláště jako sportovní košile a pracovní košile. Bílá pánská košile byla až do konce 19. století považována za důležitý atribut společenského postavení.

Od období 1. Světové války do 2. Světové války se vývoj módy zastavil a viditelná změna nastala až po válečném období. Košile se začaly vyrábět ve velkém množství, průkopníky jsou Angličané. První firmou, která vyvážela kvalitní košile do Evropy, byla Jermym Street, která existuje dodnes a patří mezi nejvyhlášenějších výrobce košil na světě. Největší revolucí v historii košil byly barvy, kterými přispěl právě anglický výrobce. Do 19. století existovala pouze košile bílá nebo lněná. Po válce vzniklo nejen mnoho barevných variací košil, ale vyráběly se košile s proužkem, kostkami nebo tečkami. Změnil se materiál, košile se začaly vyrábět z bavlny a jejich střih byl viditelně užší. Límec se nosil stále stojací, ale pak přišel s novým trendem vévoda z Windsoru, který špičky límečku ohnul směrem dolů, tak jak ho známe dnes. Za britského krále Edwarda VII. vznikly rukávy na zapínání klasickým knoflíkem, ale od dvojitých manžet sepnutých manžetovým knoflíkem se naštěstí neustoupilo. Na konci druhé světové války prošla pánská košile velkými změnami. Byla něco jako dnešní moderní tričko na knoflíky. O dvacet let později byla představena nylonová košile a ve stejném období odvážnější pánské košile s krátkým rukávem, který se staly velmi oblíbenými. V roce 1960 se objevila náprsní kapsa v důsledku stále vzácnějšího nošení pánských vest. V současné době je košile součástí společenského oděvu jako pro muže, tak i pro ženy, i když většina košil je vyráběna pro muže. Styling a designové variace moderních pánských košil jsou nekonečné. Límec přichází v mnoha různých typech a velikostech a je velmi citlivý na módní styly. Používané textilie přicházejí v různých materiálových složeních a provedeních. Dnes se pánské košile nosí pod oblek, doplňují se nejčastěji kravatou nebo sportovní košile nedbale rozepnutá společně s oblíbenými džínami.

Pánské košile v nabídce Klingel

Vyberte si ze široké nabídky aktuálního katalogu. Důležitá pracovní schůzka, večeře s tchyní, nebo pivo s kamarády - v naší košili v každém případě zanecháte ten správný dojem. Zvolte si oblíbené košile zn. Babista s převahou bavlny, která dokonale absorbuje pot a zároveň se téměř nemačká. V kombinaci s trendovými džínami jde o volbu, která dokáže být elegantní, ležérní a pohodlná zároveň.

Pokud neradi nosíte saka, volte ke košili pulovr, nejlépe s V-výstřihem, nebo ji zkombinujte s vestou. Naše nabídka je rozmanitá, zda si vyberete elegantní košili s dlouhými rukávy, nebo vzdušnou letní s krátkými rukávy, proužek, káro, denim, nebo košili se zajímavým designovým vzorem, Klingel vás oblékne vždy vhodně k dané příležitosti.


waiting...