Hodinky

Kategorie

Pánské hodinky

Říká se, že pánské hodinky odrážejí charakter a reprezentují osobnost. Jsou nedílnou součástí vizáže, osobního stylu muže a jeho společenské prestiže. Pánské hodinky jsou vhodným, ale často i drahým dárkem na roky dopředu. Při výběru pánských hodinek je předpokladem jejich účel - a s ním souvisí tedy i vzhled hodinek. Pánské náramkové hodinky můžeme vybírat mezi klasickými, luxusními nebo sportovními modely. Není neobvyklé, a dokonce i vhodné, aby páni střídali hodinky do práce a pro volnočasové aktivity a sport.

Pánské hodinky

Hodinky, ať už pánské nebo dámské už dávno nejsou jen ukazatelem času. Naopak. V éře smartphonů a všelijaké inteligentní elektroniky, jejíž názvy ani nevíme vyslovit, ale velmi rychle se díky nim dozvíme přesný čas, se stávají spíše trendovou záležitostí, módním doplňkem, někdy až šperkem a dokonce otázkou prestiže a společenského statusu.

Historie hodinek fascinuje

Nebudeme se věnovat slunečním ani vodovým hodinám starověkého Egypta, později Činy, ale podíváme se na "kolečka" hodinek, které jsou podobné těm dnešním.

Jak to vlastně bylo .... abychom byli "přesní":

V roce 1615 ženevský hodinář Jean-Baptiste Duboule představuje první hodinky s věčným kalendářem. V roce 1650 se začíná povídat, že náboženský filozof Blaise Pascal nosí své kapesní hodinky na zápěstí !? O necelých sto let se na ulicích Paříže objevují náramky s připevněnými hodinkami. Matky a služky připevňují zavěšené hodinky k zápěstí, aby je chránili před zvědavýma rukama dětí.

V roce 1755 Jean Marc Vacheron zakládá v Ženevě budoucí slavnou hodinářskou firmu Vacheron & Constantin, která představí první opravdový hodinářský stroj. O několik let později Abraham Louis Perrelet představuje první automatické kapesní hodinky. V 30-tých letech 19. století pařížská společnost Brequet začíná prodávat dámské i pánské náramkové hodinky. V dobových kronikách z tohoto období stojí: V žádném jiném povolání se nemůže dělník stát tak snadno podnikatelem jak ve výrobě hodinek.

V druhé polovině 19.století je udělen patent na hodinky s korunkovým natahováním, který zavedl Adrien Philippe a podle kterého se konstruují hodinky až do současné doby. Tento způsob umožňuje výrobu výrazně plochých strojků. Zároveň je umožněno snadné otáčení proti směru hodinových ručiček. Jsme stále v tom jistém období a Georg Friedrich Roskopf vyvíjí levné "Roskopfove hodinky" obsahující péřový bubínek. Tato technologie umožnila postupně používat hodinky široké veřejnosti. V roce 1870 začíná sériová výroba Roskopfových hodin. Vzápětí se objevují první dámské a pánské náramkové hodinky zhotovovány v malých sériích ve Vídni. V roce 1880 výrobní firma Girard-Perregaux začala zřejmě jako první sériovou výrobu pánských náramkových hodinek pro důstojníky německého námořnictva. O deset let později přichází na trh první kolekce dámských a pánských náramkových hodinek vyrobených továrnou na výrobu hodin a hodinek La Champagne. Rok 1902 je milníkem v hodinovém průmyslu, protože byl vynalezen syntetický rubín, který je od roku 1908 hromadně používán jako kámen při výrobě hodinek. Ve stejném roce Hans Wilsdorf registruje v Londýně ochrannou známku Rolex. O rok později je zhotoven první náramkový chronograf. Po první světové válce se objevují vodotěsné hodinky. Rok 1928 a první quartzové náramkové hodinky jsou na světě. A už bychom museli pokračovat rok po roce, protože rozvoj techniky byl pro obyčejného člověka, který hodinky jen nosil, téměř nesledovateľný. Ale jsme přesvědčeni, že jsme byli dost "přesní" a přehledně jsme Vám představili nejdůležitější milníky výroby hodinek.

Zajímavé však je, že dámské náramkové hodinky zde byly spíše než pánské. Pánové dávali zpočátku přednost kapesním hodinkám. Nosit hodinky na zápěstí bylo pro ně nemyslitelné. Nosili hodinky ve speciálním sáčku, který můžeme najít na džínách ještě i dnes a mylně jej nazýváme "kapsa na mince".

Pánské hodinky a Klingel

Ani pánské hodinky nejsou "jen" pánské. Dělíme je na sportovn��, univerzální a společenské. Mezi těmito kategoriemi jsou zásadní rozdíly ve funkčnosti, použitých materiálech i technologiích. Sportovní pánské hodiny jsou téměř vždy osazeny strojkem Quartz. Sportovní hodinky se vyrábějí většinou z plastu, někdy v kombinaci s kompozitním materiálem nebo ocelí. Důvodem je samozřejmě maximální odolnost proti poškození. Někteří velcí výrobci nabízejí edice zaměřené na konkrétní sport. Univerzální pánské hodinky jsou nejčastější volbou, protože splňují kritéria kladené na společenské hodinky, ale jsou současně dostatečně odolné i na outdoorové aktivity a sport. Jsou nejlepší volbou i tehdy, pokud nechcete kupovat více hodinek. Společenské hodinky - ať Vás nezmýlí název. Nejsou to hodinky, které máte nosit výhradně do společnosti. Tyto hodinky můžete nosit vždy, když jim nehrozí extrémní zatížení. I u tohoto typu hodinek se nasazují strojky Quartz, ale vracejí se zpět také i mechanické a automatické strojky. Používají se kvalitní materiály, jako špičková ocel, titan, stříbro, zlato, platina.

To vše a ještě více najdete v aktuální nabídce Klingel. Z pánských hodinek značek Jacques Lemans, Citizen, Junkers, Meister Anker, Rosendahl si nemůžete nevybrat. Důležité je, aby korespondovaly s Vaší osobností, Vašim životním stylem, Vašimi nároky, prostě s vámi.


waiting...