Námořnícká móda(0)
Omlouváme se! Vybraná kategorie neobsahuje žádné produkty.

Kategorie

Filtrovat & třídit

  • Seřadit podle:
    Nejprodávanější

Seřadit podle:

Námořnícká móda(0)

Námořnická móda

Námořnická móda a její varianty jsou stále trendy. Varianty námořnického oblečení nosili již královské rodiny, revoluci v módě s nimi udělali návrháři a v šatníku je měli i slavní muži. Historie bílomodrých pásků sahá do 19. století. Tehdy se staly oděvem francouzských námořníků. Originální námořnická košile měla 21 tmavomodrých pásků. Každý pás symbolizoval vítězné bitvy Napoleona. Pásky měli i ochrannou funkci - měli usnadnit hledání námořníka, kdyby padl do vody.

Námořnická móda

Kdo by řekl, že námořnická móda se nosí již skoro 170 let? A tím nemyslíme námořníky. Proužkované trička jako identifikační prvek začali nosit bretaňský námořní obchodníci z historické provincie v západní Francii. Později tento prvek převzalo francouzské námořnictvo, poprvé bylo masově vyrobeno v roce 1820 za účelem zvýšení bezpečnosti francouzských námořníků, pro případ lepšího hledání v mořských vlnách, kdyby se dostaly přes palubu. Dodnes se proto označuje zejména výrazem Bretan Tee. Na pravé námořnické tričko platí přísná vojenská pravidla: ta roku 1858 určila přesnou podobu uniforem francouzského námořnictva. Její součástí bylo triko ze žerzejové pleteniny s 21 bílými pruhy o šířce dvou centimetrů a stejným počtem pruhů modrých, ovšem jen centimetr širokých. Na rukávech pak muselo být po patnácti modrých i bílých pruzích – rukávy byly tříčtvrteční, aby nevykukovaly ze saka, a výstřih byl lodičkový až ke krku.

Prvními civilisty, kteří beztrestně oblékali prvky námořnických uniforem, byly děti. Vše začalo v roce 1846, kdy budoucí král Velké Británie, 4-letý princ Eduard VII. dostal pro něj speciální ušitou námořnickou uniformu. Nosil ji během plavby na britské Normanské ostrovy a obdivovali ho v ní nejen rodiče, ale i prostý lid. Právě tehdy vzniklo mnoho portrétů prince v námořnickém oblečení, které oběhly celou Evropu. Princ získal následovníků. A tak se v 70. letech 19. století námořnické oblečení stalo obvyklým oblečením pro děti po celém světě. Hoši a děvčátka z dobrých rodin se promenovali v modro-bílém už ve druhé polovině 19. století a pruhy, které byly do té doby vyhrazeny námořníkům nebo vězňům, se začaly objevovat také na koupacích šatech. A tento trend přetrvával dlouhá léta, ještě dně můžete s nostalgií prohlížet fotografie vašich prarodičů i rodičů v námořnickém oblečení.

Námořnická móda dobyla i dámské srdce. Hlavně díky Coco Chanel, která v roce 1920 učinila v módě revoluci a představila námořnické kalhoty pro ženy. Ty se staly symbolem emancipace. Chanel oblékala ženy i do žíhaných svetrů a používala zlaté knoflíky. I třídílný oblek od Chanel byl úzce spojen s námořnickým stylem. V letech 1940 a 1950 byly velkými propagátorkami námořnické módy filmové hvězdy Marlene Dietrich, Greta Garbo a Katharine Hepburn. Námořnický styl si oblíbili také slavní muži jako Andy Warhol. Pánové se mohou vzhlédnout třeba v Picassovi, který v pruhovaném tričku a širokých kalhotách honil parádu po celý život. Milovníkem pruhů byl ale také James Dean nebo Kurt Cobain. Největším milovníkem námořnické módy je ale bezesporu Jean-Paul Gaultier. Sám není k vidění jinak než v námořnickém svetru na tělo s knoflíčky na ramenou. V jeho kolekcích se objevují jak dokonale padnoucí námořnická trička z bavlny, tak i verze haute couture.

Námořnická móda je nesmrtelná a obměňuje se v letní módě každou sezónu. Lze ji nosit celoročně, ale k letu patří nejvíce. Slunce, moře, kotvy, to vše v nás evokuje představu dovolené, odpočinku, lehkosti a bezstarostného období užívání si. Podstatou námořnické módy nejsou jen pásky a modrá barva. Každý barevný i stylistický typ osobnosti má mnoho možností, jak vytvořit outfit v námořnickém stylu.

Mezi typické prvky námořnické módy patří:

Barvy - tmavá i světlá modrá, bílá a červená. Modrá je původní barvou uniforem, bílá je barvou námořnických kalhot a zosobňuje lehkost a svěžest. Červená se využívá k vytváření akcentů a objevuje se zejména v ženském podání tohoto stylu. Samozřejmě se dá do námořnického stylu zakomponovat další barva, která je momentálně v kurzu, ale nejedná se potom o čistý styl. Není nad klasickou trojkombinaci.

Kšiltovky a čepice s námořnickými motivy - kapitánská čepice už roky symbolizuje námořnický styl, moře, léto a volnost.

Pruhy - pruhy se objevovaly na tričkách námořníků a jsou výrazným prvkem tohoto stylu. Pokud ve svou outfitu použijete pruhy a vhodné barvy, není třeba doplňovat celek a další výrazné námořnické motivy. Hlavním vzorem jsou vodorovné proužky, které můžou být úplně tenké nebo naopak široké. Jakmile si nějaký námořnický kousek zakoupíte, budete si ho užívat nekonečně dlouho, protože tento styl je věčný.

Střih inspirovaný stejnokrojem - námořnická móda uplatňuje prvky námořnických stejnokrojů, kopíruje jejich límce, prýmky a kovové knoflíky a kombinaci bílé a modré barvy. Typické je také použití pruhů, vázaček, do nichž vybíhá límec, který je široký a ležatý, často zdobený prýmky a jeho převěs má tvar obdélníku a sahá až pod lopatky. Sako, nebo blejzr v univerzální námořnické modré barvě, sluší každému barevnému typu. Pokud je jeho střih inspirován námořnickou uniformou, může mít dvouřadé zapínání, kovové knoflíky. Knoflíky často zdobí motiv kormidla či kotvy. Těmito prvky se námořnický efekt posiluje.

Obuv - boty v bílé, modré, červené barvě, nebo v kombinaci těchto barev, může být prvkem který vhodně doladí oblečení v námořnickém stylu. Z bot jsou nejobvyklejší plátěné tenisky a mokasíny, ale i flip-flopy.

Námořnická móda se hodí na volný čas, na pláž i do kanceláře. V posledním případě vsaďte na dobře padnoucí sako v tmavě modré, dobře vypadají i méně nápadné proužky s bílými kalhotami. Pro vyznavače jachtaření i pro ty, kterým se zkrátka líbí námořnický styl, připravila slavná francouzská značka skutečnou lahůdku v podobě limitované kolekce LV Cup. V jednotlivých kouscích oblečení i doplňků se snoubí sportovní elegance s praktičností, kterou jistě ocení nejen pánové milující běsnění mořských vln. Námořnická móda využívá různé námořnické motivy včetně kotev a silných lan. A výsledek může být sportovní, elegantní i mladistvě uvolněný.

Námořnický styl se snadno kombinuje s oblečením partnerky. Neboť námořnická móda má malý rozptyl barev a proužek má v šatníku opravdu každý. Vyzkoušejte tento elegantně ležérní styl pro vzájemné vyladění. Harmonizace oblečení se pozitivně odrazí i ve vašem vztahu.

Pánové po celém světě nosí proužkované trička a široké bílé kalhoty, ti odvážnější se nebojí sáhnout ani po baretu. Celá věc zašla ještě dál, když vznikla tzv. casual wear, tedy něco jako ležérní či sportovní elegance.Tam se vyznavači námořnické módy doslova našli. Jak to vypadá dnes? Doba se pohnula kupředu a vše, co platilo ještě před dvěma dekádami, je dnes již passé. Současný muž, oblékající si oděv s námořnickými znaky, vyznává zcela jiná pravidla. I když základ se nezměnil: stále ho tvoří pásky, ovšem jen na jediném kusu oděvu, nejlépe na modro-bílé polokošili či tričku s knoflíky a véčkovým výstřihem. K tomu patří kalhoty užšího střihu, případně šortky nad kolena. Pánové nosí jediný výraznější šperk (na krku nebo na hrudi) a neodmyslitelnou součástí jsou nápadné hodinky na zápěstí. Kromě tradičních barev (modrá, bílá, tyrkysová, šedá) dnes není problém upozornit na sebe extravagantnějším odstínem.

No a k absolutní dokonalosti chybí už jen dokonale ladící sluneční brýle a XXL vlasy, začesané dozadu. Sečteno a podtrženo, námořník 21. století budí pozornost všude, kde se objeví. A se zjevem námořníka z historie nemá vůbec nic společného.


waiting...