Krojová móda(0)
Omlouváme se! Vybraná kategorie neobsahuje žádné produkty.

Filtrovat & třídit

  • Seřadit podle:
    Nejprodávanější

Seřadit podle:

Krojová móda(0)

Pánská krojová móda

Je oblíbená, je oslavována a dává vždy příležitost k tradičním návratům: pánská krojová móda. Krojová móda je popisována jako tradiční oblečení venkovského obyvatelstva a její rozšíření bylo ohraničené časově, regionální i konfesionální. Měnila se podle příležitosti a odrážela společenské postavení. A co je zajímavé, ze své oblíbenosti neztrácí ani v této uspěchané době. Spíše naopak.

Pánská krojová móda

Boom krojové módy nastal díky celkovému společenskému vývoji. Mnoho z nás, kteří jsme přestěhovaní do města sní o romantice venkovského života. V dobách ekonomické nejistoty mnozí touží po jistotě a pořádku a věří, že to najdou v životě poznamenaném tradicemi. Takže historie krojové módy ještě zdaleka není dopsána.

Dnešní pánská krojová móda čerpá z krojů horských oblastí horního Bavorska. Na počátku 19. století vypuklo na bavorském i vídeňském dvoře opravdové krojové nadšení. V roce 1883 se učitel Josef Vogl zasadil za zachování kožených kalhot a starých krojů a spolu s dalšími mladíky založil první sdružení za zachování krojů.

Tím byl položen základní kámen pro vznik četných tzv. Trachtenvereine. Prominentním fanouškům pánské krojové módy byl princ regent Luitpold Bavorský, nástupce Ludvíka II. Bylo ho často vidět, stejně jako císaře Františka Josefa, při lovu v krátkých kožených kalhotách.

Během druhé světové války byly krojové sdružení zneužity nacisty. "Trachtenvereine" byly zakázány a reorganizovány do "Trachtengemeinschaften" krojových společenství. Prostřednictvím organizace "Kraft durch Freude" byl kroj využíván k posílení lásky k domovu a národní hrdosti.

Po znovuoživení Trachtenvereine jich bylo v roce 1946 celkově 500 s přesně 45.000 členy. V roce 2002 už počítají 200.000 členů. Dnes je to 160.000 dospělých a 100.000 dětských členy.

Pánská krojová móda v 50. a 60. letech

V 50. a 60. letech zažila pánská krojová móda období rozkvětu. Byla rozšířena v hoteliérství a gastronomii, ale nosila se i během léta tráveného na venkově. Kožené kalhoty byly jako každodenní, ale i příležitostný oděv stejně nezbytné.

Pánská krojová móda se nevyskytuje pouze v Alpách, ale zejména tam získala velkou popularitu. I počátky cestovního ruchu měly významný vliv na zachování krojové módy. Letní i zimní hosté z míst se staly důležitým zdrojem příjmů pro alpské oblasti. Obyvatelé měst se i oblečením bavorského kroje vracejí nějakým způsobem k přírodě.

Proč vypadá pánská krojová móda tak jak vypadá?

Vzhled pánského kroje není náhodný. Jeho mimořádně charakter vznikl z jednoduchých a praktických důvodů. V horách byly hrubé kožené kalhoty stejně užitečné jako stulpny, které nechávají kolena volné, ale lýtko udržují v teple, stejně jako udržují v teple nohy těžké okované boty. Jelikož při výstupu by byl opasek nepraktický, kalhoty drží šle, jejichž široké pásy byly použity na aplikaci zdobení, stejně jako kalhoty samotné byly často vyšívané. Do bouřlivého počasí horských oblastí se vodě odolná Loden látka skvěle hodila, proti slunci chránil okraj plstěného klobouku. Jako šperk pro myslivce sloužily jeho lovecké trofeje zavěšené na řetízku hodinek, klobouk zdobilo peří z orla nebo volavky. Knoflíky saka a kalhot byly zhotoveny z rohoviny.

Šle

Šle jsou vyšívané v závislosti na členství ve sdružení a znamenají něco jako "občanský průkaz". Můžete jasně rozeznat, ze které vesnice šle pocházejí. Jednotné vyšívání na kšandách jednotlivých "Trachtenvereinen" je ještě i dnes úzus. Alternativně se nosí i krojový opasek.

Charivari

Charivari je alpský, hlavně v Bavorsku a Tyrolsku nošen, krojový šperk pro pány i dámy. Slovo Charivari sahá až k latinskému "Caribaria" což znamená "nepořádek", nebo "posedlost". A právě to charakterizuje hezké Charivari.

Pro pány je to více či méně masivní stříbrný řetízek s délkou 33 cm s nejméně pěti přívěsky, přičemž sudý počet přináší smůlu. Tento řetízek se zpravidla nosí na náprsence kožených kalhot.

Ukaž mi svůj kroj a já ti řeknu kdo jsi

Pánský kroj je více než jen jednoduchý tradiční oděv, je to také komunikátor s mnoha významy a poskytne - ve své původní podobě - nepřeberné množství informací o původu, ekonomických podmínkách, společenském postavení a rodinném stavu svého nositele.

Kroje sloužily především na prezentaci majetku a bohatství. Čím více knoflíků bylo na vestě, tím bohatší nositel byl. V některých regionech byly proto knoflíky na vestě tak těsně vedle sebe, že už nenechali žádný volný prostor. Pánský kroj se v průběhu let nedal ovlivnit žádnými směry a následuje své vlastní módní trendy.

Renesance pánské krojové módy

V současné době existuje kromě tradičních krojů takzvaná Landhaus móda. Svůj jedinečný původ má sice v kroji, ale svým zjevem zcela volně následuje módní trendy doby. Také z ní můžete vyčíst buď váš původ, finanční situaci nebo společenské postavení. I kožené kalhoty lze dnes nosit v různých variantách. K dispozici jsou dlouhé kalhoty, kalhoty po kolena, které sahají kousek pod kolena a krátké kalhoty, tzv. "Plattler kalhoty". Tyto nosí většinou zemědělci, protože garantují nohám potřebnou volnost. Obvykle se nosí s podkolenkami, které chrání před chladem. Alternativně se mohou kombinovat s tzv. Loferl. A to zejména při slavnostních příležitostech. Loferl jsou zcela původní bavorské punčochy. Tento trend jde ruku v ruce s rostoucí popularitou folkových festivalů, hnacím motorem je samozřejmě největší festival na světě Oktoberfest v Mnichově.

Hotspot Oktoberfest

Při příležitosti svatby korunního prince Ludvíka Bavorského a princezny Terezie, uspořádal bankéř a major Andreas Michael Dall'Armi na louce za hradbami Mnichova skvělé koňské dostihy. Tak se konal 5 dní po svatbě, 17. října 1810 poprvé Oktoberfest na louce pojmenované na počest princezny Theresienwiese. Slavnost měla tak velkou odezvu, že se od té doby opakovala každý rok - s výjimkou válečných let. V roce 2010 oslavil Oktoberfest 200 roční narozeniny.

Největší festival na světě nešíří jen slávu německého piva i do nejposlednějšího koutu světa, ale zvyšuje popularitu Landahus módy, pánské krojové módy a vede kroj zpět do našeho života. Pánská krojová móda se stala neuvěřitelným trendem pro venkovskou i městskou populaci.

Začíná to už vzhledem. Nositel kroje uniká z nudy všedních dní, od triček a džín a hraje se s barvami, tkaninami a ornamenty. Namísto trička s nic neříkajícím nápisem, nyní nosí poctivě utkaný len a kalhoty s výšivkou na hrudi. Pokud to i není zrovna tradiční plesnivec, mohou to po novém být i iniciály. K tomu nosí pánové vlněné podkolenky a boty, které nevyrobil Adidas.

Pánská krojová móda šíří vždy radost a pocit domova. I vás fascinuje toto typické bavorské oblečení? Nezapomínejte však, že i při koupi kroje platí zásada - nešetřete na kvalitě, ale na ceně! A na to je tu pro vás Klingel se svou skvělou nabídkou pánské krojové módy za rozumnou cenu.


waiting...