Ošetřování kůže

Obecné pokyny na ošetřování

Kůže se musí pravidelně ošetřovat a čistit. Znečištěnou useň napa bez pigmentace lze čistit bezalkalickým mýdlem a destilovanou vodou. Kromě surové nebo nubukové usně, na které lze použít pouze spreje, se všechny druhy kůže musí pravidelně ošetřovat čistícím prostředkem na kůži a krémem na kůži. Předcházení vysychání a vyblednutí třeba všechny druhy kůže chránit i před přímým slunečním světlem.
 

Odstraňování skvrn

Skvrny třeba čistit podle možnosti ihned po jejich vzniku. Čím rychleji ošetříte znečištění, tím větší je šance, že ho odstraníte.

Pivo, cola, alkohol, šťávy, víno

Ihned vysát domácími utěrkami, nepřetírat, navlhčit destilovanou vodou a nechat vysušit. Celý postup podle potřeby zopakovat a zintenzivnit bezalkalickým mýdlem. Čistěte nejen samotné místo, ale vždy plochu od stehu po steh.

Mléko, máslo, tuk, čokoláda

Hladká kůže: Všechny zbytky opatrně odstraňte z kůže tupou stranou nože, vyčistěte papírovou utěrkou a properte destilovanou vodou. Tuková složka zbývající v kůži se nedá nikdy úplně odstranit. Tuková skvrna se však v průběhu následujících týdnů sama odstraní, díky tomu, že kůže dýchá. - Surová kůže: Všechny zbytky opatrně odstraňte z kůže tupou stranou nože, vyčistěte papírovou utěrkou a properte destilovanou vodou. Vysušenou kůži pak vyčistěte kartáčem na surovou kůži. Za příznivých podmínek zbylá tuková skvrna z kůže zmizí.
Broušená kůže: všechny zbytky z kůže opatrně odstraňte tupou hranou nože, pročistěte krepovým papírem a umyjte destilovanou vodou. Suchou kůži pak ještě pročistěte kartáčkem na česanou useň. V případě správného postupu čištěný mastný flek zmizí.

Fixy, tuk z vlasů, škrábance, kuličkové pero, léky, lak na nehty, pot, inkoust, ztráta barvy:

Tato poškození dokáže odstranit pouze odborník. Na optické zmírnění však tyto skvrny lze ošetřit jako skvrny od krve a vína.

Zvratky, moč, krev

Ihned vysát papírovými utěrkami, neprotírat, navlhčit destilovanou vodou a nechat vysušit. Celý postup podle potřeby zopakovat a zintenzivnit bezalkalickým mýdlem. Čistěte nejen samotné místo, ale vždy od stehu po steh.

Tuky a masti

Všechny zbytky opatrně odstraňte z kůže tupou stranou nože, vyčistěte papírovou utěrkou a properte destilovanou vodou. Tuková složka zbývající v kůži se nedá nikdy úplně odstranit. Tuková skvrna však v průběhu následujících týdnů sama zmizí, díky tomu, že kůže dýchá.