Kroje(0)

Omlouváme se! Vybraná kategorie neobsahuje žádné produkty.

Filtrovat & třídit

  • Seřadit podle:
    Nejprodávanější

Seřadit podle:

Kroje(0)

Kroje

Bavorské kroje lze nazývat alpské, protože ve velmi podobné podobě se nosí v Rakousku, Bavorsku (jižní část Německa) i Jižním Tyrolsku. V celé této alpské oblasti byly odjakživa kroje nošeny jako pracovní oděv pro každodenní nošení. Teprve v posledních přibližně 50 letech se nosí tento tradiční kroj spíše ke slavnostnějším příležitostem. Německy se lidový kroj řekne Tracht. Kroje jsou po staletí spojovány s vlastenectvím, národní hrdostí a po desetiletích nezájmu se opět stávájí velmi populární u všech generací.

Kroje

Kroje byly ještě před 150 lety považovány za obyčejný venkovský oděv, kterým se lišili lidé z venkova od těch z města. Teprve když císař Franz Josef chtěl ukázat svou náklonnost lidu, nechal si ušít Lederhose - kožené kalhoty - a při svých pobytech v Solné komoře a loveckých výpravách je vždy nosil. To bylo jedno přelomové období. Druhý přelom v bavorském lidovém kroji nastal v době rozkvětu bavorské slavnosti Oktoberfest. V posledních desetiletích se na této největší evropské lidové slavnosti začaly více a více nosit lidové kroje a nyní už je Oktoberfest plný lidových krojů.

Kroje pánské - kožené kalhoty bavorské

Bavorský kroj mužský - to jsou především bavorské kožené kalhoty, tzv. Lederhose, které bývají vyrobeny většinou z kůže jelena, která je po zpracování měkká, příjemná na omak a má výbornou vlastnost, že roste s majitelem. Tedy když během života člověk přibírá na objemu, bavorské kožené kalhoty mu stále padnou. Nejhrdější jsou pánové z Bavorska tehdy, když si sami ulovili jelena na kůži pro své kožené bavorské kalhoty.

Bavorské kožené kalhoty mají typické kšandy spojené na prsou páskem, na kterém jsou často vyšité ornamenty, někdy i celý obrázek. Stejně tak bývají výšivky na celých kožených kalhotách, zvláště vepředu a z boku. V salzburské oblasti se například používá zelená nit, typická pro tuto rakouskou oblast. Velmi často se ale k výšivkám na kožené kalhoty používají v Bavorsku bílá vlákna vyrobená z pavích per, nařezaná z jejich středu. Toto řemeslo je už celkem raritní, takže pěkně vyšité Lederhose jsou také přiměřeně drahé. Kožené kalhoty (Lederhose) bývají většinou krátké, ale můžou býti i dlouhé. Často se ke Kurze nosí pletené podkolenky.

Vzhled pánského kroje není náhodný. Jeho mimořádný charakter vznikl z jednoduchých a praktických důvodů. V horách byly hrubé kožené kalhoty stejně užitečné jako stulpny, které nechávají kolena volné, ale lýtko udržují v teple, stejně jako udržují v teple nohy těžké okované boty. Jelikož při výstupu by byl opasek nepraktický, kalhoty drží šle, jejichž široké pásy byly použity na aplikaci zdobení, stejně jako kalhoty samotné byly často vyšívané. Do bouřlivého počasí horských oblastí se vodě odolná Loden látka skvěle hodila, proti slunci chránil okraj plstěného klobouku. Jako šperk pro myslivce sloužily jeho lovecké trofeje zavěšené na řetízku hodinek, klobouk zdobilo peří z orla nebo volavky. Knoflíky saka a kalhot byly zhotoveny z rohoviny.

Velmi častou částí bavorského kroje je košile s typickým károvaným vzorem. Ten může být červeno-bílý nebo zeleno-bílý, popř. modro-bílý.

Další tradiční součástí pánského bavorského kroje je sako, nazývané Janker. Odlišuje se od běžného saka na první pohled límcem, který je mírně zvednutý a nemá na prsou založení jako běžné společenské sako. Typické barvy bývají šedá, zelená, černá. Knoflíky jsou často vyrobené z jeleního paroží.

Pánský kroj je více než jen jednoduchý tradiční oděv, je to také komunikátor s mnoha významy a poskytne - ve své původní podobě - nepřeberné množství informací o původu, ekonomických podmínkách, společenském postavení a rodinném stavu svého nositele.

Kroje sloužily především na prezentaci majetku a bohatství. Čím více knoflíků bylo na vestě, tím bohatší nositel byl. V některých regionech byly proto knoflíky na vestě tak těsně vedle sebe, že už nenechali žádný volný prostor. Pánský kroj se v průběhu let nedal ovlivnit žádnými směry a následuje své vlastní módní trendy.

Kroje dámské - dirndl

Bavorský ženský kroj se nazývá Dirndl. Jsou to vlastně šaty nebo sukně s blůzou a halenkou s krátkými rukávy. Ženský kroj byl také pracovním oblečením. Podle krajů v Bavorsku se bavorský kroj liší v barvě i střihu. Může být v nenápadných barvách nebo výrazný jako je to například v Tyrolsku. V posledních letech se dirndl vyrábí v mnoha pestrých barvách, které se ani k jednotlivým krajům nevážou. Mladí tak spojují tradici s moderním požadavkem na pestrost a ve společnosti to má spíše pozitivní ohlas, protože tradice pokračuje svým směrem. Důvodem obliby dirndlu je jistě i to, že dává ženskému tělu vyniknout, že je krásný na pohled. Dirndl padne vlastně štíhlým i plnoštíhlým ženám a působí zároveň slavnostně i sexy.

Svobodné dívky nosí zástěru "Schürze" uvázanou vpředu, vdané ženy uvázanou vzadu (kdysi byly pravidla komplikovanější; když se ženy ještě dělily na panny, vdovy, vdané, neprovdané, rozvedené ... dnes pojem "single" šikovně zastřešuje hned několik kategorií). V každém případě, už při zavazování mašle si musí dáma promyslet, jaké signály chce vysílat (ohledně případného flirtu) ... V zásadě ale existuje jedno pravidlo. Pokud má žena uzel na zástěře na levé straně, značí to: Jsem volná. Pokud na pravé: Jsem zadaná.

Kroje Wiesn Dirndl jsou ve světě módy absolutní a nejžhavější novinkou. Wiesn Dirndl vytvořil speciálně pro Wiener Wiesn německý výrobce krojové módy Spieth & Wensky a sestává z hnědého červenou nití vyšívaného živůtku se šněrováním a výstřihem ve tvaru srdce, červeno-bílo kárované sukně, červené vyšívané zástěry a bílé halenky jakou nosila Carmen (dirndlová halenka s holými rameny). Vídeňský Wiesn Dirndl patří k druhu jednoduchých rustikálně-romantických Wiesn dirndl, ve venkovských domácnostech Alpských regionů se používaly bavlněné a lněné látky a klasické venkovské káro na ložní prádlo, ubrusy, závěsy nebo pracovní košile.

Dirndl jako importovaný styl kroje z Bavorska je v nabídce i ve variantě ušlechtilého "kýče". Křiklavě pestrý, sametově-hedvábný, lesklý nebo transparentní, živůtky vyzdobené stuhami, řetězovým šněrováním a nášivkami. Štrasové ozdoby, síťové punčocháče a knoflíky s lebkami. Volánky, spodničky a krajky kolem dokola, ze všeho o něco více a může být i trochu ulítlé. Čím kratší, o to zářivější barvy. Před zrcadlem si můžete trochu připadat jako v kostýmu, ale Wiesndirndl jako oděv by se neměl brát příliš vážně! Na kroje a tradice se jejich tvůrci a nositelé dívají s humorem a zároveň je oživují v přímém přenosu.

Folklór prožívá obrovský boom. V módě, v designu, obecně v tom, jakou pozornost mu věnujeme. Pokud bude Evropa unifikovaná ve stravě, módě, bydlení, ve vzdělávání ještě více než dosud, co nám zbude z jejího pestrého obyvatelstva a zemí s úžasnou historií? Toto si lidé uvědomují. Všude se začíná dbát na to, co je pro tu kterou zemi typické a národní. A kroje jsou jedním takovým skvostem.


waiting...