Automatické hodinky(0)
Omlouváme se! Vybraná kategorie neobsahuje žádné produkty.

Kategorie

Filtrovat & třídit

  • Seřadit podle:
    Nejprodávanější

Seřadit podle:

Automatické hodinky(0)

Dámské automatické hodinky

Dámské automatické hodinky, neboli ty poháněné mechanickými ozubenými kolečky, zažívají v posledních letech opětovný nárůst popularity. Dochází k němu po období boomu hodinek s křemíkovým krystalem (quartz). Tyto hodinky, nazývané také „samonatahovací“, nebo prostě „automaty“, se natahují samy pomocí vestavěného závaží. To se otáčí, když pohybujete rukou s nasazenými hodinkami, čímž přenáší pohyb ruky na natahovací mechanismus a udržuje hodinky v chodu.

Dámské automatické hodinky

Díky svému mechanismu nepotřebují dámské automatické hodinky žádnou baterii a lze je považovat za „energeticky čisté“, jelikož je pohání lidská síla. Přestože není nutné tyto hodinky natahovat každý den, rozhodně je dobré udržovat je natažené dostatečně často na to, aby ukazovaly přesný čas a vydržely vám po mnoho let. Dámské hodinky automaty jsou zde již víc ako jedno století. Historie automatických hodinek začala v roce 1770 s návrhy švýcarského hodináře Abraham-Louis Perreleta. Navrhl mechanické zařízení, které by mohly podle jeho výpočtů přenášet energii vytvořenou pohybem těla nositele pro napájení automatických hodinek. Avšak mnohem publikovanejší návrh automatických hodinek přišel od francouzského vynálezce Hubert Sarton, který představil své návrhy v roce 1778 a podařilo se mu přesvědčit historiky, že Perreletove hodinky byly inspirovány jeho prací. V roce 1780 měla francouzská veřejnost možnost koupit automatické kapesní hodinky hodináře Abrahama-Louis Brequeta, který koupil návrhy od Perreleta a udělal několik vylepšení.

Abraham Breguet je považován za největšího hodináře všech dob nejen pro objev tourbillonu. Svou firmu založil v roce 1775 v Paříži a díky velmi kvalitním výrobkům a dobrým kontaktům se stal dvorním dodavatelem krále Ludvíka XVI. Už tři roky po hodinářském samouku Perreletovi, který si nechal v roce 1777 patentovat hodinky s automatickým natahováním, dodával na královský trh takto vybavené díla. Breguetove hodinky se zalíbily i Marii Antoinette, která mu zadala velmi neobvyklou zakázku - hodinky s automatickým natahováním a všemi tehdy známými komplikacemi, tedy s věčným kalendářem, repetíciou, teploměrem, chronografem, ukazatelem rezervy chodu a systémem chránícím strojek proti nárazu.

Díky ruční výrobě měli každé Braguetove hodinky své sériové číslo. Tyto jsou označovány jako Breguet No. 160. Dokončit se je podařilo až čtyřiačtyřicet let po zadání zakázky, v roce 1826, tedy tři roky po mistrovy smrti a dávno poté, jak Marii Antoinettu smetla francouzská revoluce. Ještě dnes se jedná o jedny z nejsložitějších hodinek, které kdy spatřily světlo světa, a jejich historická hodnota je téměř nevyčíslitelná. Poté, co prošly rukama mnoha vlastníků, byly hodinky darovány do muzea L. A. Mayer Institute for Islamic Art, které sídlí v Jeruzalémě. Společnost Breguet dnes už však nesídlí v Paříži, ale ve švýcarském Vallée de Joux a je jedním z členů skupiny Swatch Group.

Skutečná revoluce v automatickém hodinářském průmyslu přišla po I. světové válce. V roce 1923 se objevily první samonatahovací náramkové hodinky. Byly vynalezeny Angličanem John Harwoodem, opravářům hodinek z Boltonu ve Velké Británii. 7.července 1923 získal britský patent se svým finančním podporovatelem Harry Cutts a pak příslušný švýcarský patent 16. října 1923. Automatické hodinky začal vyrábět ve své továrně ve Švýcarsku v roce 1928, čímž mala evropská veřejnost možnost používat hodinky, které měly kapacitu pracovat 12 hodin, poté jako byly plně nabité.

Jak natahovat dámské automatické hodinky

1. Pohybujte rukou. Automatické hodinky jsou založeny na principu kmitajícího kovového závaží (neboli rotoru), který sleduje jejich pohyb. Oscilační rotor je připojen ke kolečkům uvnitř hodinek, které jsou pak spojeny s hlavní pružinou. Když se rotor pohne, pohne ozubenými kolečky, která nakonec hlavní pružinu natáhnou. Tím se do pružiny ukládá energie, díky které hodinky fungují. Pokud hodinky nedostávají pravidelný každodenní přísun pohybu, energie hlavní pružiny klesá. Když tedy hodinky nosíte a pohybujete přitom rukou, mělo by to stačit k udržování pohybu rotoru a natažení hlavní pružiny hodinek. To však neznamená, že rukou musíte pohybovat neustále. Automatické hodinky jsou navrženy tak, aby jim k zachování funkčnosti stačil naprosto průměrný každodenní pohyb. Běžně si automatické hodinky udrží energii do 48 hodin, aniž by přestaly fungovat a bylo je nutné dodatečně natahovat.

Nepříliš aktivní lidé, jako jsou například senioři a osoby upoutané na lůžko, budou možná muset automatické hodinky natahovat častěji. Pokud jste tedy nemocní a ležíte v posteli, mohou hodinky kvůli nedostatečnému každodennímu pohybu svou energii vyčerpat. Nenoste tyto hodinky při sportech, které stojí na pravidelném opakovaném pohybu ruky nebo paže (např. na tenis, squash či basketbal). Poškodíte tak automatický natahovací mechanismus, který je stavěný jen na obyčejný každodenní pohyb ruky.

2. Sundejte si hodinky ze zápěstí. Ačkoliv jsou automatické hodinky navržené tak, aby svou energii získávaly z rotoru, který je natahuje díky pohybu vaší ruky, vyžadují také pravidelné ruční natahování. Jen tak udržíte hlavní pružinu ve správně napnutém stavu. Abyste vytažením a natahováním přílišně nenamáhali korunku hodinek, měli byste si je sundat ze zápěstí. Tím také získáte správnou páku a úhel na vytažení korunky.

3. Najděte korunku. Korunka je to malé otáčecí kolečko, obvykle umístěné na pravé straně hodinek. Toto kolečko lze vytáhnout, aby bylo na hodinkách možné nastavit čas a datum. Pro natahování hodinové strojku jej však vytahovat nemusíte. Korunka má obvykle tři pozice nebo umístění, přes které se dostanete k různým funkcím. První pozice, kdy je korunka zcela zasunutá, je výchozí, v té hodinky normálně fungují. Druhá poloha, kdy je korunka napůl vytažená, slouží k nastavení času, nebo k nastavení data (to už záleží na konkrétních hodinkách). Třetí poloha, kdy je korunka zcela vytažená, slouží k nastavení času, nebo k nastavení data (to už záleží na konkrétních hodinkách).

Jsou-li hodinky vodotěsné, může být korunka pro zajištění lepší těsnosti přišroubovaná. V tom případě ji musíte vyšroubovat tak, že s ní opatrně 4 – 5× otočíte. Po natažení hodinek pak korunku přitlačíte a stejným počtem otáček zašroubujete zpět.

4. Otáčejte korunkou po směru hodinových ručiček. Uchopte korunku mezi ukazováček a palec, a pak jí jemně otáčejte ve směru hodinových ručiček (tedy tak, aby se, když se díváte na hodinky přímo, otáčela směrem ke 12 na ciferníku hodinek). Otočte s ní zhruba 30 – 40×, než se začne pohybovat vteřinová ručička. V tu chvíli máte hodinky plně natažené. Takovýmto natahováním udržíte hlavní pružinu napnutou a plnou energie, díky čemuž bude udržovat vaše hodinky v chodu.

Navzdory rozšířenému omylu nelze automatické hodinky klasicky „přetáhnout“. Moderní automatické hodinky jsou opatřeny ochranným mechanismem, který je proti tomu chrání. Přesto byste měli při otáčení korunkou stále postupovat velmi jemně a přestat, když zaznamenáte odpor.


waiting...