Sanforizace je proces ošetření tkaniny vlhkým horkem, po které je tolerance srážení tkaniny max. 1%. Z takto ošetřené tkaniny se vyrábí především pracovní oděvy (snížené srážení).
Seersucker je krepová, snadno ošetřovatelná tkanina bez nutnosti žehlení ze 100% bavlny, např. na ložní prádlo.
Stříbro - Popři zlatu je také stříbro měkkým a poddajným kovem. Proto se musí před zpracováním slévat s jinými kovy (hlavně s mědí). Slitiny stříbra: 800/000, 835/000, 925/000 (mincové stříbro). Čisté stříbro je neobyčejně měkké, možno jej krájet nožem. Stříbro má ze všech vzácných kovů nejlepší vodivost elektřiny a tepla. Stříbro působí antibakteriálně. Proto se používá často na příbory. Od vojáků v první sv. vojně jsou zprávy, že stříbrné mince ve vodě jí dělali pitnou a bez bakterií. Stříbro černá, tj. reaguje se sírou obsaženou v ovzduší. Pomocí speciálních utěrek je možné tmavou vrstvu na povrchu odstranit. Kromě toho jsou nabízeny kazety na stříbrné příbory vybavené speciální tkaninou; tím se eliminuje při uzavřené kazetě vliv ovzduší na stříbrný příbor.
Střižní vlna je jakostní, ušlechtilá vlna získaná stříháním ze živých zvířat. Střižní vlna má nejideálnější vlastnosti na zhotovení oděvů, které vyrovnávají teplotu, jsou prodyšné a stimulující pokožku. Dokáže pojmout vodu až třetinu své hmotnosti bez pocitu vlhkosti.
Stupeň čistoty - V Německu se pod čistotou diamantů rozumí jen jeho vnitřní část, v USA a Skandinávii také povrch. Čistotu ovlivňují obsažené minerály, vrypy a růst krystalů. Společně se nazývají inkluze, dříve také „chyby“. Jako čiré se označují vybroušené diamanty, u kterých při desetinásobném zvětšení lupou není možno pozorovat žádné inkluze. Nedostatky zjištěné při silnějším zvětšení se do graduace nezohledňují. Od roku 1971 platí v Německu graduace (RAL 560 A 5 E).
Sympatex je membrána, která se neviditelně vkládá mezi vrchní materiál a podšívku. Sypatex je absolutně vodotěsný a nepropouštějící vzduch. Prodyšný materiál se stará o neobyčejně příjemný pocit při nošení. Membrána Sympatex je extrémně tenká, měří jen setinu milimetru. Možno ji šetrně prát při 30-40°C.
Šifon je jemná průsvitná tkanina na např. šály a šátky. Šifon je z přírodního hedvábí nebo chemických krepových vláken, s jemným, nerovnoměrným povrchem a drsným omakem.

zpět k přehledu