Paisley vzor: malé vzory ledvinového tvaru, které jsou odvozené z perských a indických motivů.
Patchwork kus oblečení, který je zhotoven sešitím kousků látky různých barev nebo vzorů, nebo s tkaným případně tištěným vzorem, který vypadá jako směs různých kousků látek.
Platina je nejtěžší, nejvzácnější, nejčistší a nejtvrdší ušlechtilý kov. Přitom její přednosti se začali využívat později. Díky její vysoké teplotě tání (1773°C) se jí naučili zlatníci používat jen asi před 200 rokmi. Platina se vyznačuje především svou odolností. Díky své hustotě a pevnosti je odolná otěru, na druhé straně je tvarovatelná, z 1 gramu se snadno vytáhne až 2000 m drátu. Platina má malou tepelnou vodivost, přesto se při vysokých teplotních rozdílech neroztahuje ani nedeformuje. Platinové šperky je možno např. mít i v sauně bez toho, aby se zahřáli. Platina je odolná vůči chemikáliím a ani agresivní kyseliny nebo louhy nemůžou kov poškodit. Výjimkou je jenom lučavka královská od teploty 70°C. Platina se používá na šperky ve vysoké čistotě (PT 950). Více jako 5% doplňkových kovů (většinou měď nebo zvlášť u partnerských prstenů kobalt ale také paladium) není při platinových slitinách potřebných. Díky této čistotě má platina výhodu optimální snášenlivosti s pokožkou. Alergie nebyli zaznamenané. Díky vysoké pevnosti je platina vhodná k uchycení kamenů (bez „drápků“ na uchycení kamínků). Matný lesk platiny podporuje především lesk drahých kamenů.
Plisé jsou tenké, do látky trvale zažehlené záhyby. Ležící plisé = velmi tenké záhyby kolem. Sluneční plisé = plisé vycházející z pásovky sukně a dolu se rozšiřující.
Pravé hedvábí je lesklá a lehká tkanina z vláken hedvábníka. Bourec morušový žije převážně v Číně a má jakostně lesklé a nekonečně jemné vlákna. Zpracovávají se na lesklé a lehké tkaniny. Pravé hedvábí v létě chladí a v zimě udržuje teplotu.

zpět k přehledu