Barevně rostlá bavlna: hnědá a zelená: bavlna může mít také od přírody různou barvu. Dřív rozšířené druhy se ale dlouhou dobu neobnovují.
Barevný stupeň - Diamanty existují ve všech barvách. Chemicky čistý a strukturálně perfektní diamant je dokonale transparentní bez odstínů nebo zabarvení. Sytost a barva odstínu může zvýšit i snížit cenu diamantu. Například bílé diamanty s odstínem žluté nebo hnědé jsou většinou levnější, zatímco růžové, červené, sytě žluté nebo modré diamanty (jako například diamant Hope) jsou velmi ceněny.
Batika je stará technika barevného zdobení látek, původem z Asie. Batikování je dnes v našich končinách oblíbené hobby zejména ve spojení s textilem. Již se nejedná o ryze přírodní postupy, ale jednoduše o barvení oděvů, kdy se za pomocí různých triků a speciálních barev dociluje náhodných či chtěných efektů na barveném textilu.
Bavlna je čisté přírodní vlákno, sestává z 90% z celulózy. Získává se z obalů plodů bavlny. Producenti jsou např. Egypt, Súdán, Mexiko, India. Výraz „Mako“ označuje vynikající kvalitu a dlouhou životnost. Mercerizované jsou zušlechtěné bavlněné látky, které tím získají vyšší lesk. Bavlněné látky se používají v téměř celém textilním odvětví např. na košile, halenky, prádlo, pracovní oblečení, ubrusy, ložní prádlo a také na čalouněný nábytek a záclony. Praní: bílá bavlna při 95°C, pestré látky při 60°C.
Biber je příjemně hřejivá bavlněná tkanina se zdrsněným povrchem. Se snadným ošetřováním a bez žehlení. Ložní prádlo biber dosahuje potřebné rozměry až po prvním praní, proto je ho nutno před použitím vyprat.
Brokát je obchodní označení pro těžkou, bohatě vzorovanou tkaninu, obvykle se třpytivými nitěmi. Tká se v atlasové vazbě, většinou s žakárovým ústrojím z přírodního nebo viskózového hedvábí. Zpravidla se přitkávají nitě s nerezavějícím kovem, například lurex.
Buretové hedvábí se získává z přírodního hedvábí. Nerovnoměrné, mírně uzlíkové nitě jsou vytvářeny z kratších vláken a mají svůj typický vzhled. Hedvábní klih (sericin), který ve vláknech zůstává, působí jako léčivo a zklidňuje pokožku. Ve vlhkém stavu má toto hedvábí charakteristickou vůni.

zpět k přehledu