Automatické hodinky(0)

Omlouváme se! Vybraná kategorie neobsahuje žádné produkty.

Kategorie

Filtrovat & třídit

  • Seřadit podle:
    Nejprodávanější

Seřadit podle:

Automatické hodinky(0)

Pánské hodinky automaty

Pánské hodinky automaty jsou zde již víc ako jedno století. Historie automatických hodinek začala v roce 1770 s návrhy švýcarského hodináře Abraham-Louis Perreleta. Navrhl mechanické zařízení, které by mohly podle jeho výpočtů přenášet energii vytvořenou pohybem těla nositele pro napájení automatických hodinek. Avšak mnohem publikovanejší návrh automatických hodinek přišel od francouzského vynálezce Hubert Sarton, který představil své návrhy v roce 1778 a podařilo se mu přesvědčit historiky, že Perreletove hodinky byly inspirovány jeho prací. V roce 1780 měla francouzská veřejnost možnost koupit automatické kapesní hodinky hodináře Abrahama-Louis Brequeta, který koupil návrhy od Perreleta a udělal několik vylepšení.

Abraham Breguet je považován za největšího hodináře všech dob nejen pro objev tourbillonu. Svou firmu založil v roce 1775 v Paříži a díky velmi kvalitním výrobkům a dobrým kontaktům se stal dvorním dodavatelem krále Ludvíka XVI. Už tři roky po hodinářském samouku Perreletovi, který si nechal v roce 1777 patentovat hodinky s automatickým natahováním, dodával na královský trh takto vybavené díla. Breguetove hodinky se zalíbily i Marii Antoinette, která mu zadala velmi neobvyklou zakázku - hodinky s automatickým natahováním a všemi tehdy známými komplikacemi, tedy s věčným kalendářem, repetíciou, teploměrem, chronografem, ukazatelem rezervy chodu a systémem chránícím strojek proti nárazu.

Díky ruční výrobě měli každé Braguetove hodinky své sériové číslo. Tyto jsou označovány jako Breguet No. 160. Dokončit se je podařilo až čtyřiačtyřicet let po zadání zakázky, v roce 1826, tedy tři roky po mistrovy smrti a dávno poté, jak Marii Antoinettu smetla francouzská revoluce. Ještě dnes se jedná o jedny z nejsložitějších hodinek, které kdy spatřily světlo světa, a jejich historická hodnota je téměř nevyčíslitelná. Poté, co prošly rukama mnoha vlastníků, byly hodinky darovány do muzea L. A. Mayer Institute for Islamic Art, které sídlí v Jeruzalémě. Společnost Breguet dnes už však nesídlí v Paříži, ale ve švýcarském Vallée de Joux a je jedním z členů skupiny Swatch Group.

Skutečná revoluce v automatickém hodinářském průmyslu přišla po I. světové válce. V roce 1923 se objevily první samonatahovací náramkové hodinky. Byly vynalezeny Angličanem John Harwoodem, opravářům hodinek z Boltonu ve Velké Británii. 7.července 1923 získal britský patent se svým finančním podporovatelem Harry Cutts a pak příslušný švýcarský patent 16. října 1923. Automatické hodinky začal vyrábět ve své továrně ve Švýcarsku v roce 1928, čímž mala evropská veřejnost možnost používat hodinky, které měly kapacitu pracovat 12 hodin, poté jako byly plně nabité.

Ostatní výrobci brzy přijaly návrhy Johna Harwood a začala éra inovací. Známá společnost Rolex přidala nový systém vah, který se mohl pohybovat volněji a zachytit mnohem více energie při každém kroku (až 35 hodin fungování po každém nabití). V roce 1948 Eterna Watch představila kuličková ložiska do automatických hodinek, což umožňovalo mnohem lepší kontrolu nad vnitřními komponenty a schopnost zachovat strukturální integritu hodinek, i když vnější síly dosáhly kritické úrovně (například, když hodinky padli na zem).

V současnosti většina náramkových hodinek na světě používá automatické natahování, pouze malé procento se stále drží manuálního natahování. Některé automatické hodinky byly přijaty digitální éru s rotory otáčejícími se uvnitř malého elektrického generátoru, které uchovávají energii v dobíjecí baterii.

Rozdíl mezi mechanickými a automatickými hodinkami

Automatické hodinky jsou zařazeny pod mechanické hodinky. Běžná otázka milovníků hodinek je: jaký je tedy rozdíl mezi automatickými a mechanickými hodinkami?

Mechanické hodinky jsou hodinky, které je třeba mechanicky natahovat cca v 24 hodinových intervalech, nejčastěji pomocí korunky hodin. Automatické hodinky jsou novější obdoba mechanických, nakolik se natahují sami automaticky při pohybu ruky, jak je nosíme na ruce. Jsou vybaveny pohyblivým rotorem, který tento nátah provádí sám - automaticky.

Rady Klingel před koupí pánských hodinek automatů

Pokud vaše nově zakoupené automatické hodinky běží příliš rychle, příliš pomalu, nebo ještě hůře -zdá se že zastavili, nepanikařte! Pánské hodinky automat jsou složité mechanická zařízení a poskytnou pocit, jaký žádné quartzové hodinky poskytnout nedokáží, proto potřebují mechanický soucit pochopení, dokud plně oceníte jejich hodnotu. Automaty totiž mají období záběhu a může to trvat nějakou dobu, než začnou ukazovat správný čas. Platí to zejména pro levnější modely. Za normálních okolností hodinky označené jako chronometr mají tendenci mít kratší dobu záběhu.

Hodinky automaty potřebují aby jejich hnací pružina byla zcela natažena aby udrželi správný čas. Nejlepší způsob, jak to udělat, je nosit hodinky co nejvíce jak je možné, dokonce stále. Obecně platí, že dražší automatické náramkové hodinky můžete ručně natáhnout korunkou ve směru hodinových ručiček - okolo 40 až 50 otáček. Jako většina mechanických zařízení, nové automatické hodinky (nebo hodinky, které byly po určitou dobu v nečinnosti) potřebují období záběhu, které trvá asi 30 dní.

Níže je uvedeno několik tipů, které vám pomohou s vašimi automatickými hodinkami, pokud máte některý z uvedených problémů. Na noc si dejte hodinky dolů a umístěte je v souladu s tímto návodem:

  • Pokud vaše hodinky běží trochu pomaleji: položte je do vodorovné polohy s ciferníkem směrem nahoru.
  • Pokud vaše hodinky trochu spěchají: položte je vertikální s korunkou směrem dolů.
  • Pokud vaše hodinky velmi spěchají: položte je vertikální korunkou směrem nahoru.
  • Pokud vaše automatické hodinky stále spěchají nebo zpožďují, nejpravděpodobnější příčinou může být, že se hlavní pružina zachytila na jedném z malých šroubů uvnitř hodinek.

Chcete-li hnací pružinu uvolnit umístěte hodinky do dlaně s krystalem směrem dolů a jemně dvakrát bouchněte na záda pouzdra, mělo by to uvolnit pružinu a znovu ukazovat dobrý čas.

Aby vaše automatické hodinky měli plnou výkonovou rezervu (některé mají až 50 hodin) musí být nošeny minimálně 8 hodin denně. Pokud jste nenosili hodinky několik dní, můžete je natáhnout zase otáčením korunkou ve směru hodinových ručiček alespoň 30 až 40 krát. Pokud jste svým hodinkám dopřáli dost času se nastavit a vyzkoušeli všechny výše uvedené tipy měli by začít ukazovat správný čas. Za drobný poplatek by i místní hodinář měl být schopen regulovat vaše automatické hodinky a uvolnit hnací pružinu, pokud je zachycena.


waiting...