Nádobí & Příbory  

Kategorie

Nádobí

Kuchyně není jen pěkná a účelná linka vybavená nejmodernější technikou. Její nedílnou součást představuje i nádobí, v němž se připravují pokrmy. Za posledních několik let prošlo vývojem, který je nám jen k dobru. Nevábně vyhlížející a opálené hliníkové hrnce se staly minulostí. Nové typy nádobí spojuje hned několik věcí: lze je mýt v myčce, často v nich můžete jídlo rovnou servírovat na stůl (a bude dobře vypadat), mívají nepřilnavý povrch, který zjednodušuje údržbu a snižuje spotřebu tuku.

Nádobí

Sledování programů o vaření může povzbudit více, než jen vaši chuť k jídlu: Mohl by vás chytit hlad po novém kuchyňském nádobí. Ale nemyslete, že nejdražší sady kuchyňského nádobí jsou nejlepší. A to i takové, které doporučoval některý ze slavných chéfů nedopadly velmi působivě v testech. Stále více z nás se rozhodne jíst zdravěji vařením jídla doma, pokušení vlastnit top kuchyňské nádobí je lákavé. Ale tváří v tvář nespočetným stylem, materiálem a cenovým relacím - od litiny a nerezové oceli, k nepřilnavé keramice a mědi je rozumné být před koupí dobře informováni. Klingel vám svou příručkou nabrousí nákupní dovednosti.

Soupravy kuchyňského nádobí vs. "kusovky"

Kuchyňské nádobí může být nákladná investice. Zde jsou některé věci, které je třeba zvážit před nákupem.

Udělejte inventuru

Za prvé, udělejte soupis hrnců a pánví, které vlastníte a zjistěte, co je potřeba vyměnit nebo co chybí z vašeho kuchyňského arzenálu. Jednotlivé kusy jsou široce dostupné a pokud potřebujete jen zaměnit poškrábanou pánev, "kusovky" jsou úsporným způsobem nákupu.

Zvažte svůj styl vaření

Dále se podívejme, co vaříte nejčastěji. To ovlivní výběr materiálu kuchyňského nádobí. Například pokud často opékáte maso, nepotažená pánev z nerezové oceli umožní i zhnědnutí. Pokud dáváte přednost pomalu vařené rajčatové omáčce, smetanovým omáčkám, budete se vyhýbat měděnému nádobí, který může předat hořkost.

Spolupracuje Vaše nádobí s vaší varnou deskou?

A nakonec, zvažte, zda vaše nové nádobí bude vhodné pro vaši varnou desku. Pánve s plochým dnem - absolutně nejoblíbenější typ - jsou nezbytné pro desky s hladkým povrchem. Woky s kulatým dnem potřebují ventilovaný kroužek umístěný na vrcholu hořáku. Pokud máte indukční varnou desku, magnetický nádobí je nutností. Jednoduchá zkouška: Pokud se magnet přilepí na dno nádobí, toto nádobí bude fungovat s indukční varnou deskou.

Potažení vs opláštění: Jaký je rozdíl?

Eloxované potažení je učený způsob jak říct, že měkký povrch z téměř čistého hliníku byl změněn na tvrdý. Nemá to nic společného s povrchem nepřilnavým, který umožní jídlu zhnědnout, aniž by se připálilo. "Nepřilnavý" je často používáno jako odkaz na povrch potažený polytetrafluoroetylenem (PTFE). Jedna dobře známá značka je Teflon. Opláštění odkazuje na kovové vrstvy, které spojením vytvářejí nádobí. Takže, zatímco vnější a vnitřní vrstva pánve může být z nerezové oceli, vnitřní vrstva může být z hliníku, mědi nebo jiného vodivého nebo magnetického materiálu. Plášť může znamenat i to, že byl přidán nějaký materiál do dolní části pánve z nerezové oceli pro zlepšení přenosu tepla.

Seznamte se s terminologií nádobí, abyste pro váš styl vaření vybrali ten správný

Rukojeť

kovem nebo silikonem potažená zvládne snadno přechod ze sporáku do trouby. Silikonem potažené a dřevěné rukojeti zůstávají studené, dokud jsou na sporáku.

Nýty

jsou jedním z prostředků na spojení jednotlivých částí nádobí. Jednotlivé části mohou být spojeny i svařováním nebo šrouby.

Tělo nádobí

Zvolte materiál kuchyňského nádobí podle typu jídel, které připravujete. Smaltovaný litinový nádobí je skvělý na dušení, nerezová ocel exceluje při pečení masa a je skvělou více účelovou volbou.

Okraj nádobí

Nepatrně stočené okraje usnadní nalévání tekutin. Rovný okraj je lepší pro husté ingredience.

Varný povrch nádobí

Každý typ má plusy i mínusy v závislosti od toho, co vaříte. Nepřilnavé povrchy se snadno čistí, nerezová ocel je nejlepší pro pečení, litina je trvanlivá a poškrábání odolná.

Jádro nádobí

Množství nádobí z nerezové oceli tvoří vrstvy kovů v jeho základě, které mohou být z vodivých kovů, jako např. aluminium nebo měď.

Spodek nádobí

Plochý spodek je vhodný pro elektrické sporáky s hladkým povrchem. Indukční desky vyžadují na spodku magnetické materiály, jako např. nerezová ocel nebo slitiny, které reagují na magnetické pole.

Nákupní tipy Klingel

Kvalitní nádobí je srdcem kuchyně každého seriózního kuchaře. Budete potřebovat celou řadu hrnců, pánví a rendlíků a možná i několik speciálních položek. Udělá 500 Eurová sada nádobí vaše jídlo dvakrát tak chutným jako 250 Eurová? Ne nutně. Zde je návod Klingel, jak si vytvořit perfektní kulinářskou kolekci.

Vyberte si své kousky

Pokud stavíte svou sadu kuchyňského nádobí od nuly, sortiment pánví, hrnců a poklic bude záviset na tom, jak vaříte a pro kolik lidí vaříte. V soupravách nádobí výrobci počítají pokličku jako kus a může se hodit na více kusů nádobí v dané sadě. Souprava, která obsahuje více kusů nemusí být nejrozumnější volbou, pokud používáte jen několik kusů a zbytek zabírá místo ve vaší skříni.

Chyťte ho

Samozřejmě, že budete kupovat nádobí on-line u Klingel, ale předtím než ho objednáte, je důležité mít ho v ruce, např. u kamarádky, která si ho už koupila, v nejhorším případě u nějakého prodejce. Pokud je nádobí těžký, myslete na to, o kolik bude těžší když je plné jídla. Zkontrolujte, zda jsou spoje rukojetí pevné a odolné. Ujistěte se, že držadla jsou snadno uchopitelné, a že hrnec nebo pánev jsou dobře vyvážené. Přečtěte si instrukce, zda nádobí lze mýt v myčce nádobí.

Skleněné poklice

umožní vám vidět, co se děje uvnitř hrnce, aniž byste ji museli zvednout a nechat uniknout páru. Ale jejich mínusy jsou, že jsou těžké a mohou se zlomit, což by mohl být problém v domácnosti s malými dětmi.

Ze sporáku do trouby

Pokud návod říká, že nádobí je troubě odolný, zkontrolujte rukojeti. Kov a ne plast, je jediný opravdu bezpečný materiál rukojeti pro použití v troubě. Silikonové rukojeti jsou obvykle bezpečné po určitou teplotu, takže prostudujte pokyny výrobce.

Typy kuchyňského nádobí

Vyberte si takový materiál nádobí, který vyhovuje technice vaření. Například opékané jídla se nejlépe podaří v pánvích, které přenášejí teplo rychle, dušená jídla potřebují pánve, které zachovají teplo po dlouhou dobu, a bílé ani rajčatové omáčky byste neměli vařit v nepovrstvených měděných nebo hliníkových pánvích, protože tyto ingredience reagují s kovem.

Nádobí z nerezové oceli

Dlouhá životnost, klasika, nerezová ocel bez povlaku je dobrou volbou pro pečení i dušení. Může to být tahoun vaší kuchyně, protože zvládne vše od pácovania po omáčku na těstoviny. Nereaguje s potravinami, kompatibilní s indukčními varnými deskami. Někdy se hůře čistí.

Nádobí s nepřilnavým povrchem

Povrch snadno uvolní i choulostivé jídla, včetně vajec a palačinek. Dobrá volba pro pokrmy s nízkým obsahem tuku, protože vaření vyžaduje jen málo nebo žádný olej. Výjimečně snadno se čistí. Většina použitelná na jakýkoliv typ varné desky, včetně indukční. Ne všechny teflonové pánve jsou bezpečné pro použití s kovovým příborem. Potraviny nezhnědnou na teflonové pánvi.


waiting...